Ballarat Race Fields: Sunday, February 20th

209819

Race 1

Eureka Concrete Mdn Plate (1200m)
12:45pm (AEDT)



Race 1

Eureka Concrete Mdn Plate (1200m)
12:45pm (AEDT)

1. Jester (6)
J: Craig Williams (59kg)
T: C J Waller

1.8

2. Kaliuwaa Falls (8)
J: Jordan Childs (59kg)
T: Mitchell Freedman

3.8

3. Matsukaze (9)
J: Craig Newitt (59kg)
T: Chris Waller

4. Our Duke (4)
J: Jarrod Fry (59kg)
T: Shay Keating

81

5. Pentegra (1)
J: Joe Bowditch (59kg)
T: Shane Nichols

6. Shouri Lad (3)
J: Ms Christine Puls (59kg)
T: Robert Hickmott

21

7. Darzela (11)
J: J Allen (57kg)
T: Ciaron Maher & David Eustace

8. Extassy (5)
J: Jake Noonan (57kg)
T: Ben & J D Hayes

11

9. State Of Maine (7)
J: Declan Bates (57kg)
T: Tom Dabernig

10. Tayla’s Moment (2)
J: Damian Lane (57kg)
T: M J Ellerton

6

11. Timber Princess (10)
J: Ms Alana Kelly (57kg)
T: Daniel Kelly

41

209819

Race 2

Brandt Mdn Plate (1600m)
1:20pm (AEDT)



Race 2

Brandt Mdn Plate (1600m)
1:20pm (AEDT)

1. After The Impact (7)
J: Will Price (58kg)
T: Yoshitomo Shima

126

2. Count Of Sancerre (16)
J: Rhys Mcleod (58kg)
T: Cindy Alderson

3. Ebony King (13)
J: Jordan Childs (58kg)
T: G M Begg

9.5

4. Harbourmaster (4)
J: John Allen (58kg)
T: Henry Dwyer

5

5. Kentucky Ruler (2)
J: Luke Nolen (58kg)
T: M D Moroney

8

6. Le Messager (14)
J: Neil Farley (58kg)
T: Andrew Noblet

10

7. Leica Trooper (11)
J: Jack Hill (58kg)
T: Robert Hickmott

21

8. Master Of Menace (15)
J: Craig Newitt (58kg)
T: Wendy Kelly

9. Palani (12)
J: Damian Lane (58kg)
T: D T O’brien

2.6

10. Saventino (9)
J: Declan Bates (58kg)
T: Archie Alexander

31

11. Hesitate (1)
J: Craig Newitt (56kg)
T: T Busuttin & N Young

12. Nursery Chime (5)
J: Joe Bowditch (56kg)
T: Lloyd Kennewell

17

13. Seasons In De Sun (3)
J: J Noonan (56kg)
T: Tony Noonan

14. Thrifty (6)
J: Harry Grace (56kg)
T: Tom Dabernig

8.5

15. Jakk’s Fortune (8)
J: (58kg)
T: Shane Nichols

16. Shesablinder (17)
J: Michael Poy (56kg)
T: Peter Chow

17. Halcyon East (10)
J: (58kg)
T: Dan O’Sullivan

209819

Race 3

Hertz Ballarat Mdn Plate (1400m)
2:00pm (AEDT)



Race 3

Hertz Ballarat Mdn Plate (1400m)
2:00pm (AEDT)

1. Ronin Man (3)
J: Declan Bates (59.5kg)
T: Ms M Cunningham

101

2. Improvident (4)
J: Ethan Brown (59kg)
T: M M Laurie

6.5

3. Kentahten (1)
J: Jake Noonan (59kg)
T: David & Coral Feek

2.5

4. Turn It Up Tommy (8)
J: Will Price (59kg)
T: Denis Pagan

4.5

5. Beautiful Vision (7)
J: Ms Kiran Quilty (57.5kg)
T: Ms K Edwards

6. Elusive Reward (13)
J: Jack Hill (57.5kg)
T: M Cornish & Ms D Gaskin

201

7. Ideal Miss (6)
J: Michael Dee (57.5kg)
T: N A Blackiston

15

8. Say An Ave (11)
J: Ms Maddi Price (57.5kg)
T: Aftab Shaikh

151

9. Sturdy Time (9)
J: Neil Farley (57.5kg)
T: M Cornish & Ms D Gaskin

101

10. Black Ivory (12)
J: Craig Newitt (57kg)
T: T Busuttin & N Young

7.5

11. Ceres Mist (5)
J: Jarrod Fry (57kg)
T: Ben & J D Hayes

31

12. Fantastic Galaxy (10)
J: John Allen (57kg)
T: C Maher & D Eustace

7

13. I Am Enchanting (2)
J: Damian Lane (57kg)
T: Danny O’Brien

209819

Race 4

Mortimer Petroleum Mdn Plate (2000m)
2:30pm (AEDT)



Race 4

Mortimer Petroleum Mdn Plate (2000m)
2:30pm (AEDT)

1. Meiner Legacy (12)
J: Declan Bates (59.5kg)
T: Aaron Purcell

18

2. Rivinado (10)
J: Damian Lane (59.5kg)
T: Matt Cumani

3. Shine And Dandy (8)
J: John Allen (59.5kg)
T: Andrew Bobbin

34

4. Bartolini (11)
J: Craig Williams (59kg)
T: C J Waller

3.8

5. Morpurgo (4)
J: Michael Poy (59kg)
T: Henry Dwyer

6. Sir Phoenix (3)
J: Michael Dee (59kg)
T: Matthew Cumani

7. Sonofthebeast (1)
J: Craig Newitt (59kg)
T: T Busuttin & N Young

3.7

8. Such A Dude (2)
J: Thomas Stockdale (59kg)
T: G Eurell

11

9. Tavabeel (14)
J: Jordan Childs (59kg)
T: T & C Mcevoy

2.7

10. Lankan Legend (6)
J: Jack Hill (57.5kg)
T: Ben & Jd Hayes

11. Rosy Bubbles (13)
J: J Noonan (57.5kg)
T: Ben & Jd Hayes

12. The Oracle (5)
J: Harry Grace (57.5kg)
T: R K Carnes

151

13. Alors Tu Crois (9)
J: Will Price (57kg)
T: Henry Dwyer

11

14. Clear Air (7)
J: Neil Farley (57kg)
T: Julie Scott

91

209819

Race 5

Porter Plant (Bm64) (1000m)
3:10pm (AEDT)



Race 5

Porter Plant (Bm64) (1000m)
3:10pm (AEDT)

1. He’s A Gold Digger (2)
J: Remi Tremsal (61kg)
T: Ms L Enright

19

2. Perseids (4)
J: Jordan Childs (61kg)
T: Mitchell Freedman

3.5

3. Archipeta Beach (7)
J: Jamie Mott (60kg)
T: John Mcardle

7.5

4. Gottaluvjimmy (8)
J: Rhys Mcleod (60kg)
T: Mark Pegus

5

5. Pal’s Reward (3)
J: Jake Noonan (60kg)
T: K Hann

14

6. French Fields (1)
J: Ms Melissa Julius (58.5kg)
T: Ms M Cunningham

8.5

7. Kick (6)
J: Michael Dee (58kg)
T: A & S Freedman

8. Mckeever (5)
J: Ms Linda Meech (58kg)
T: Symon Wilde

3

209819

Race 6

Hygain Winners Choice (Bm58) (1400m)
3:45pm (AEDT)



Race 6

Hygain Winners Choice (Bm58) (1400m)
3:45pm (AEDT)

1. Bomber’s Kiss (3)
J: Thomas Stockdale (65kg)
T: Matt Cooper

10

2. Come On Carl (9)
J: Ms Kiran Quilty (65kg)
T: D J Mccarthy

16

3. Twiggy Pop (1)
J: John Allen (64kg)
T: Colin Scott

4.6

4. El Santo (7)
J: Ms Hannah Edgley (63kg)
T: Dan O’sullivan

5

5. Magnus Que Cee (4)
J: Rhys Mcleod (62kg)
T: C Vidotto & C Beasy

20

6. Sacred Legacy (2)
J: Damian Lane (62kg)
T: M M Laurie

3.7

7. Miette Star (8)
J: Ms Alana Kelly (60kg)
T: Robert Hickmott

7

8. Make Mine Hennessy (5)
J: Luke Nolen (59.5kg)
T: Saab Hasan

7

9. Magestic Diva (6)
J: Jack Hill (56.5kg)
T: K G Mccartin

67

209819

Race 7

Sportsbet Bet With Mates-Bm64 (1200m)
4:25pm (AEDT)



Race 7

Sportsbet Bet With Mates-Bm64 (1200m)
4:25pm (AEDT)

1. Yulong Knight (5)
J: Adam Mccabe (65.5kg)
T: R J Blacker

2. Eclipse Solar (8)
J: Ethan Brown (61kg)
T: Cliff Brown

3. Wise Hero (14)
J: Michael Dee (61kg)
T: Geon Singh

4. Five Star Decanter (3)
J: Jordan Childs (60.5kg)
T: M M Laurie

7 7 6.8

5. Hinto Blue (11)
J: Luke Nolen (60.5kg)
T: Ben & J D Hayes

11 12 11.2

6. The Siscos Kid (1)
J: John Allen (60.5kg)
T: Henry Dwyer

5 5 4.55

7. Almas (2)
J: Thomas Stockdale (60kg)
T: Tim Davies

31 41 39

8. Hai Sun (10)
J: Damian Lane (59kg)
T: Mitchell Freedman

2.5 2.5 2.65

9. Sebastian The Fox (12)
J: Jarrod Fry (59kg)
T: Shay Keating

21 21 23.5

10. Citaleon (9)
J: J Beriman (58.5kg)
T: Ms N M Burke

11. Lumber Punk (6)
J: Jack Hill (58.5kg)
T: L & T Corstens

21 21 23.5

12. Perfect Darling (4)
J: Ms Hannah Edgley (58.5kg)
T: Tom Dabernig

9 9 9

13. Governor Landy (7)
J: Jake Noonan (58kg)
T: A W Noonan

8 8 7.4

14. Bay Of Islands (13)
J: Linda Meech (56kg)
T: Ciaron Maher & David Eustace

209819

Race 8

Hygain Winners Choice (Bm64) (1600m)
4:55pm (AEDT)



Race 8

Hygain Winners Choice (Bm64) (1600m)
4:55pm (AEDT)

1. Ruban Bleu (13)
J: Ms Hannah Edgley (63kg)
T: Ben & J D Hayes

5 4.8 4.8

2. Diasonic (7)
J: Ms Kiran Quilty (62.5kg)
T: Richard Laming

7.5 7 7.2

3. Chapel Lane (5)
J: Jack Hill (62kg)
T: D Karp

31 26 26.5

4. Eaglemont (14)
J: John Allen (61kg)
T: C Maher & D Eustace

3.7 3.9 3.35

5. Storm’s Colours (2)
J: Craig Newitt (60kg)
T: Anthony Chibnall

6. Richmond Poet (1)
J: Samuel Payne (59.5kg)
T: Michelle Payne

7. Riding High (15)
J: Ms Maddi Price (59.5kg)
T: Henry Dwyer

61 67 73

8. Zancada (6)
J: Will Price (59.5kg)
T: Matthew Cumani

16 16 15.6

9. Inordinate (10)
J: (59kg)
T: Phillip Stokes

10. Paramedic (9)
J: Declan Bates (59kg)
T: P A Preusker

3.2 2.9 3.2

11. James The Great (3)
J: Jordan Childs (58.5kg)
T: Matthew Cumani

10 10 11

12. Venting (12)
J: Damian Lane (58.5kg)
T: Danny O’Brien

13. Island Joy (11)
J: (57kg)
T: Simon Zahra

14. Northern Bliss (4)
J: Michael Dee (56kg)
T: N A Blackiston

18 19 16.4

15. Stats (8)
J: Thomas Stockdale (58kg)
T: G Eurell

13 14 11.8

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.