Ipswich Race Fields: Wednesday, February 9th

209029

Race 1

Tab Venue Mode Mdn Plate (1200m)
2:00pm (AEDT)



Race 1

Tab Venue Mode Mdn Plate (1200m)
2:00pm (AEDT)

1. Ping (5)
J: Kyle Wilson-Taylor (57kg)
T: S W Kendrick

17 18 14.4

2. Redvedev (4)
J: Adin Thompson (57kg)
T: Paul Butterworth

7 7.5 6.2

3. Suenito (1)
J: James Orman (57kg)
T: Chris Munce

2.6 2.6 2.65

4. Toba (2)
J: Ms Samantha Collett (57kg)
T: Rex Lipp & Nick Hahn

16 17 13.4

5. Gleneagle Missile (7)
J: Ms Alex Patis (55kg)
T: Gregory Cornish

41 41 39

6. Kaytee Lucy (3)
J: Noriyuki Masuda (55kg)
T: D Chujo

8 8 8.3

7. Licenced And Ready (8)
J: Mark Du Plessis (55kg)
T: Paul Butterworth

3.3 3 3.2

8. Milano Boom (6)
J: Ben Thompson (55kg)
T: Tony & Maddysen Sears

7.5 7.5 8.2

9. Shalook (9)
J: Kyle Wilson-Taylor (55kg)
T: Kacy Fogden

209029

Race 2

Follow @Ipswichturfclub Mdn (1666m)
2:38pm (AEDT)



Race 2

Follow @Ipswichturfclub Mdn (1666m)
2:38pm (AEDT)

1. Gentle Prince (10)
J: Kyle Wilson-Taylor (57.5kg)
T: P Duff

18 16 20

2. Magic Boom (1)
J: Marnu Potgieter (57.5kg)
T: Des Trindall

26 26 26.5

3. Off Road (5)
J: Micheal Hellyer (57.5kg)
T: S J Morrisey

13 13 12.6

4. Sprigger (9)
J: Chris Meehan (57.5kg)
T: P Duff

126 101 131

5. Sun ‘N’ Surf (8)
J: Craig Robertson (57.5kg)
T: J G Symons & S Laxon

126 101 121

6. Whodat (7)
J: Ben Thompson (57.5kg)
T: M J Dunn

2.6 2.5 2.65

7. Jetfoil (4)
J: Ms Stephanie Thornton (56.5kg)
T: Ms H Page

6.5 6.5 6.2

8. Simasue (6)
J: Taylor Marshall (56.5kg)
T: R L Heathcote

11 10 11.4

9. Turn Me Over (2)
J: Larry Cassidy (56.5kg)
T: C J Waller

4.2 4.4 3.9

10. Angelic Archer (3)
J: Nathan Thomas (55.5kg)
T: T B Thomas

126 101 131

11. Laraina (11)
J: Ms Wendy Peel (55.5kg)
T: Ms L Erhart

5 5 4.65

209029

Race 3

Sirromet Mdn Plate (1100m)
3:13pm (AEDT)



Race 3

Sirromet Mdn Plate (1100m)
3:13pm (AEDT)

1. Bakuhatsu (16)
J: Robbie Fradd (57.5kg)
T: A J & T Edmonds

7.5 7 6.4

2. Cracking Thunder (2)
J: Jaden Lloyd (57.5kg)
T: A P Williamson

8.5 8 7.8

3. Jaqen H’ghar (4)
J: Ms Stephanie Lacy (57.5kg)
T: W P Nugent

34 34 26.5

4. Master Tyler (13)
J: Ben Thompson (57.5kg)
T: Gary Duncan

5. Good Bean (9)
J: Sairyn Fawke (56.5kg)
T: B S Baldwin

4.2 4.6 4.55

6. Immoral (14)
J: Jim Byrne (56.5kg)
T: Tony Gollan

7. Preach (5)
J: Ben Thompson (56.5kg)
T: A J & T Edmonds

4.5 5 4.8

8. So Fired Up (3)
J: Mark Du Plessis (56.5kg)
T: K M Schweida

26 26 20.5

9. Avenue Of Heaven (7)
J: Ms Alannah Fancourt (55.5kg)
T: J C Smerdon

10 10 10.8

10. Printessa Reign (6)
J: Craig Robertson (55.5kg)
T: Robert Carter

126 101 87

11. Serene Affair (11)
J: Michael Murphy (55.5kg)
T: L J Gough

8 7 8.6

12. Forget Romance (1)
J: Karl Zechner (54.5kg)
T: L D Kelly

12 12 12.2

13. Indeep (10)
J: Unknown (54.5kg)
T: S W Kendrick

18 16 14.4

14. La Femme De Forte (8)
J: Ms Stephanie Thornton (54.5kg)
T: T J Gollan

9 8 7.9

15. Sumnamilla (15)
J: (54.5kg)
T: Lawrie Mayfield-Smith

16. Kabalega (12)
J: Ms Tegan Harrison (57.5kg)
T: R J Milne

126 101 77

209029

Race 4

Great Northern (Bm65) (2150m)
3:48pm (AEDT)



Race 4

Great Northern (Bm65) (2150m)
3:48pm (AEDT)

1. Ostermeier (3)
J: Ms Leah Kilner (58.5kg)
T: A & T Sweeney

2.4 2.3 2.4

2. Kippax (1)
J: Ms Stephanie Thornton (57kg)
T: Ms H Page

4.4 4.4 4.3

3. Northern Woods (6)
J: Kyle Wilson-Taylor (57kg)
T: Chris Munce

10 10 9

4. Scarlet Pimpernel (7)
J: James Orman (56.5kg)
T: T J Gollan

5 5 4.75

5. Likeabeel (2)
J: Sairyn Fawke (55.5kg)
T: P M Busuttin

11 11 11.2

6. Bella Bee (8)
J: Jim Byrne (54kg)
T: C J Waller

15 15 13

7. Kings Row (5)
J: Micheal Hellyer (54kg)
T: Bradley Smith

11 11 10

8. October Joy (4)
J: Ms Alex Patis (54kg)
T: C W Weston

26 26 26.5

209029

Race 5

Brunch @ The Barn 20/2 Hcp-C2 (1350m)
4:23pm (AEDT)



Race 5

Brunch @ The Barn 20/2 Hcp-C2 (1350m)
4:23pm (AEDT)

1. Minjee (1)
J: Travis Wolfgram (59kg)
T: R L Heathcote

7.5 7.5 7

2. Bella Royale (8)
J: Ms Billie-Rose Andrew (58.5kg)
T: Brenton Andrew

5.5 5.5 6.1

3. Mistress Of Doom (3)
J: Noel Callow (58.5kg)
T: P & W Hulbert

16 18 14.2

4. Spirit’s Charm (7)
J: Robbie Fradd (58.5kg)
T: Dale Groves

4.8 4.8 4.85

5. Petunia (2)
J: James Orman (58kg)
T: K M Schweida

5.5 5.5 5.2

6. Intimissimi (4)
J: Michael Murphy (57.5kg)
T: L J Gough

34 34 36

7. Miliarense (9)
J: Larry Cassidy (57.5kg)
T: B K Wakefield

2.6 3.2 2.7

8. Real Empress (6)
J: Jim Byrne (55.5kg)
T: Desleigh Forster

8 7.5 8.3

9. Daytona Danica (5)
J: Ms Leah Kilner (54.5kg)
T: R L Heathcote

21 21 17.4

209029

Race 6

Schweppes Hcp (C2) (1350m)
4:58pm (AEDT)



Race 6

Schweppes Hcp (C2) (1350m)
4:58pm (AEDT)

1. The Cullinan (8)
J: Boris Thornton (59kg)
T: B J Dais

8.5 8.5 8.6

2. Corvo (1)
J: Ben Thompson (57.5kg)
T: T J Gollan

3.1 2.9 3.25

3. Snazz ‘N’ Charm (4)
J: James Orman (57kg)
T: M J Dunn

3 3.2 2.75

4. Apache Blue (5)
J: Andrew Mallyon (55kg)
T: K A Lees

4.8 4.4 4.25

5. Strictly Physical (9)
J: Ms Samantha Collett (55kg)
T: D J Hansen

9 9 9.4

6. I’m Not In Love (3)
J: Robbie Fradd (54.5kg)
T: Ms K Purdy

41 41 47

7. Midnight Rambler (7)
J: Jim Byrne (54.5kg)
T: Kim Mothershaw

10 10 11.2

8. Bellicose (2)
J: Nathan Thomas (54kg)
T: T B Thomas

34 34 36

9. Silverbrook Lad (6)
J: Micheal Hellyer (54kg)
T: Ron Peterson

101 91 111

209029

Race 7

River 949Fm Hcp (C5) (1666m)
5:33pm (AEDT)



Race 7

River 949Fm Hcp (C5) (1666m)
5:33pm (AEDT)

1. Jetty (2)
J: Jaden Lloyd (59kg)
T: Chris Munce

4.6 4.8 4.35

2. Linthorpe Lad (1)
J: James Orman (57.5kg)
T: K R Kemp

2.6 2.6 2.75

3. Dorset Coast (8)
J: Ben Thompson (56kg)
T: M J Dunn

13 13 11.4

4. Snippetspeed (5)
J: Ms Tegan Harrison (56kg)
T: M Caltabiano

26 26 25.5

5. Contaminated (7)
J: Micheal Hellyer (55.5kg)
T: Sally Taylor

31 31 35

6. Prinny’s Success (9)
J: Ron Stewart (55.5kg)
T: R L Heathcote

6.5 6 6.2

7. Isabella’s Spring (4)
J: Ms Wendy Peel (54kg)
T: B J Lockwood

17 16 14.6

8. Rhyme Time (3)
J: Kyle Wilson-Taylor (54kg)
T: L J Hatch

4.8 4.6 5.1

9. Tilly’s Star (6)
J: Robbie Fradd (54kg)
T: D J Hansen

11 11 9.7

209029

Race 8

Events @ Www.Ieec.Com.Au-Bm72 (1200m)
6:10pm (AEDT)



Race 8

Events @ Www.Ieec.Com.Au-Bm72 (1200m)
6:10pm (AEDT)

1. Raging Pole (10)
J: Andrew Mallyon (59kg)
T: Tony & Maddysen Sears

20 21 19.2

2. Charretera (8)
J: Jim Byrne (58.5kg)
T: T J Gollan

5.5 5.5 4.9

3. Perfect Aim (7)
J: Ms Leah Kilner (57kg)
T: P Duff

6.5 6.5 6.3

4. Le Heros (5)
J: Ms Samantha Collett (56.5kg)
T: P H Duncan

7.5 7.5 6.5

5. Soubrette (6)
J: Marnu Potgieter (56.5kg)
T: B J Smith

18 18 14.8

6. Brave Warrior (11)
J: Jaden Lloyd (56kg)
T: Ms M Brosnan

11 10 10.2

7. Fudging (4)
J: Ms Cejay Graham (56kg)
T: G L Payne

20 19 21.5

8. Square Dance (9)
J: Unknown (55kg)
T: S W Kendrick

7.5 7 8.5

9. Daring Belle (3)
J: Ms Wendy Peel (54.5kg)
T: P Duff

26 21 25

10. Outback Heights (1)
J: Ms Minonette Kennedy (54.5kg)
T: M A Kropp

12 11 14.2

11. Fall On A Star (2)
J: Ben Thompson (54kg)
T: A J & T Edmonds

3.2 3.3 3.35

209029

Race 9

Ray White Ipswich Hcp (C1) (1100m)
6:50pm (AEDT)



Race 9

Ray White Ipswich Hcp (C1) (1100m)
6:50pm (AEDT)

1. Brentwood (13)
J: Samantha Collett (59kg)
T: Tony Gollan

2. Dusty Diamond (9)
J: Jaden Lloyd (59kg)
T: Natalie Mccall

11 11 11.8

3. Hi Hi Hi (10)
J: Jim Byrne (58kg)
T: T J Gollan

4 4.2 3.55

4. Saltoree (4)
J: Kyle Wilson-Taylor (58kg)
T: S O’dea & M Hoysted

5.5 5 5.2

5. Rose By Design (8)
J: Micheal Hellyer (57kg)
T: Yvonne Day

17 16 18.4

6. Extremist (7)
J: Ms Leah Kilner (56kg)
T: R L Heathcote

7.5 7.5 7.4

7. Fighting Mad (11)
J: Karl Zechner (56kg)
T: R L Heathcote

8. Madam Ava (5)
J: Ms Tiffani Brooker (56kg)
T: S W Kendrick

5.5 5.5 6

9. Sanzera (2)
J: Noel Callow (56kg)
T: David Vandyke

5.5 6 5

10. Jeno (1)
J: Chris Meehan (55kg)
T: P Duff

51 51 53

11. Emma Rosa (12)
J: Ben Thompson (54.5kg)
T: M J Dunn

7.5 7 6.7

12. World Charmer (6)
J: Marnu Potgieter (54.5kg)
T: R Drysdale

31 31 35

13. Astrophysics (3)
J: Noriyuki Masuda (54kg)
T: A J Pilling

67 61 69

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.