Launceston Race Fields: Wednesday, February 23rd

209908

Race 1

Concept Logistics Mdn (1200m)
1:05pm (AEDT)



Race 1

Concept Logistics Mdn (1200m)
1:05pm (AEDT)

1. The Poodle (17)
J: Ms Georgie Catania (58.5kg)
T: Scott Brunton

5 5.5 4.25

2. Upset (10)
J: Ms Sigrid Carr (58.5kg)
T: Dylan Clark

9 9.5 8

3. Vivre Is The Word (2)
J: Brendon Mccoull (58.5kg)
T: Imogen Miller

19 19 16.6

4. Noble Hero (1)
J: Troy Baker (58kg)
T: Adam Trinder

12 13 10.6

5. Rustic Charm (19)
J: Harry Coffey (58kg)
T: Bill Ryan

41 41 41

6. Crystal Pallazo (15)
J: Randy Tan (56.5kg)
T: Ms R Hall

34 34 43

7. Dramazing (13)
J: Daniel Ganderton (56.5kg)
T: Barry Campbell

2.8 2.9 3.05

8. Shammgod (3)
J: Blaike Mcdougall (56.5kg)
T: Scott Brunton

6.5 7 6.9

9. Soulita (7)
J: Ms Tahlia Hope (56.5kg)
T: Ms S Berger

26 31 32

10. Words Of Kindness (11)
J: Ms Taylor Johnstone (56.5kg)
T: J F Luttrell

126 101 99

11. Gobble’emup (14)
J: Thomas Doyle (56kg)
T: Monica Ryan

126 101 73

12. Raehearted (5)
J: Mehmet Ulucinar (56kg)
T: G J Mcculloch

126 101 73

13. Selkie (18)
J: Anthony Darmanin (56kg)
T: G S White

26 26 20

14. Tennessee Beach (16)
J: Brandon Louis (56kg)
T: G J Stevenson

7 7.5 7.6

15. Stars In The Night (6)
J: Ms Erica Byrne Burke (56.5kg)
T: G J Mcculloch

10 11 8.3

16. Fanciful Flying (4)
J: Ms Codi Jordan (56kg)
T: Yassy Nishitani

9.5 10 8.8

17. Meliton (8)
J: Codi Jordan (58kg)
T: Glenn Stevenson

18. Star Countess (9)
J: Unknown (56.5kg)
T: Ms R Hall

67 67 81

19. Another Prediction (12)
J: Unknown (56.5kg)
T: P A Hill

61 61 73

209908

Race 2

Elite Racing Solutions Mdn (1400m)
1:40pm (AEDT)



Race 2

Elite Racing Solutions Mdn (1400m)
1:40pm (AEDT)

1. Encosta Toronado (2)
J: Ms Taylor Johnstone (58.5kg)
T: J F Luttrell

51 51 40

2. Quindi Pensi (6)
J: Ms Codi Jordan (58.5kg)
T: Matthew Brown

6.5 6.5 5.2

3. Disclevaboy (7)
J: Anthony Darmanin (58kg)
T: Cameron Thompson

17 16 17.4

4. Swingapinga (19)
J: Brendon Mccoull (58kg)
T: G J Mcculloch

16 14 13.4

5. Veloce Aquila (14)
J: Brandon Louis (58kg)
T: Ms T Mollross

13 11 15.2

6. Warica (11)
J: Harry Coffey (58kg)
T: J K Blacker

4.8 4.6 4.65

7. Broadway Babe (10)
J: Blaike Mcdougall (56.5kg)
T: Scott Brunton

5.5 6 5.2

8. Sea Nymph (18)
J: Troy Baker (56.5kg)
T: Sigrid Carr

126 101 75

9. Zeva Royale (16)
J: Bulent Muhcu (56.5kg)
T: Aiden Nunn

11 11 10.2

10. Fryer Hill (3)
J: Ms Tahlia Hope (56kg)
T: T W Evans

21 21 23

11. Monte Bianco (12)
J: Daniel Ganderton (56kg)
T: M A Ganderton

5 6 5.2

12. Saxon Mist (1)
J: Jake Noonan (56kg)
T: Tanya Hanson

15 14 11.4

13. Sirene’s Lilly (13)
J: David Pires (56kg)
T: Scott Brunton

14. Vamp (9)
J: Mehmet Ulucinar (56kg)
T: Liandra Gray

15 14 19.2

15. Another Prediction (4)
J: Ms Erica Byrne Burke (56.5kg)
T: P A Hill

51 41 43

16. Rose De Lune (15)
J: Unknown (56.5kg)
T: J F Luttrell

71 71 79

17. Bella Aquila (5)
J: Ms Georgie Catania (56kg)
T: Scott Brunton

91 91 99

18. Miss Nic Nat (8)
J: Thomas Doyle (56kg)
T: L, D & T Wells

61 61 63

19. Spirited Toff (17)
J: Ms Erica Byrne Burke (58.5kg)
T: M S Trinder

13 13 10.8

209908

Race 3

Shedcorptas Hcp (C1) (1400m)
2:14pm (AEDT)



Race 3

Shedcorptas Hcp (C1) (1400m)
2:14pm (AEDT)

1. Bell Ringer Boy (1)
J: Brandon Louis (59kg)
T: Ms S Berger

7 7 6.4

2. Black Eaglet (6)
J: Randy Tan (59kg)
T: G S White

11 11 11.2

3. Mcsweyn (13)
J: Ms Chelsea Baker (59kg)
T: Barry Baker

9 9 7.9

4. Deep Knead (2)
J: Ms Erica Byrne Burke (58.5kg)
T: M S Trinder

26 51 31

5. Unvanquishable (8)
J: Ms Codi Jordan (58.5kg)
T: Matthew Brown

6.5 6.5 5.8

6. Ensnare (16)
J: Harry Coffey (58kg)
T: G J Mcculloch

41 41 32

7. Rich Clan (14)
J: Blaike Mcdougall (57.5kg)
T: Tegan Keys

4.4 4 4.65

8. Ninth Angel (7)
J: Jason Maskiell (56.5kg)
T: Tegan Keys

13 11 14.2

9. Diamond Bay (4)
J: Jake Noonan (56kg)
T: David Keating

21 21 21.5

10. Herman’s Bells (9)
J: Ms Taylor Johnstone (56kg)
T: G S White

26 26 21.5

11. Sunset Gun (10)
J: Ms Georgie Catania (56kg)
T: Scott Brunton

15 15 14.6

12. Unclouded (3)
J: Ms Sigrid Carr (56kg)
T: J K Blacker

4.5 5 4.95

13. Krupt Candy (12)
J: Anthony Darmanin (55.5kg)
T: J F Luttrell

21 21 23.5

14. Eliza’s Gold (5)
J: Bulent Muhcu (54kg)
T: P H Luttrell

126 101 91

15. Swingin’ George (11)
J: Unknown (55kg)
T: P H Luttrell

81 81 61

16. Powerful Pebbles (15)
J: Ms Tahlia Hope (57kg)
T: Adrian Duggan

18 18 18.2

209908

Race 4

Transmo Tasmania (Bm66) (2100m)
2:50pm (AEDT)



Race 4

Transmo Tasmania (Bm66) (2100m)
2:50pm (AEDT)

1. Encosta Fiorente (5)
J: Ms Taylor Johnstone (59.5kg)
T: J F Luttrell

4 4.2 4.15

2. John’s Lad (2)
J: Jake Noonan (57.5kg)
T: J F Luttrell

11 10 10.8

3. Perun (8)
J: Ms Chelsea Baker (57.5kg)
T: Ms A Fulton

5 5.5 4.75

4. Costero (10)
J: Ms Sigrid Carr (57kg)
T: J K Blacker

8 9 8.9

5. The Executive (3)
J: Harry Coffey (57kg)
T: Scott Brunton

5.5 6 6.1

6. Tiny Timmy (1)
J: Ms Tahlia Hope (56kg)
T: Angela Brakey

20 21 19.2

7. Let It Rip Reggie (4)
J: Blaike Mcdougall (55.5kg)
T: J F Taylor

9.5 9.5 10.2

8. Banca Syd (7)
J: Troy Baker (55kg)
T: Scott Brunton

12 12 10.2

9. Indigo Girls (6)
J: Ms Georgie Catania (54kg)
T: G J Mcculloch

5.5 4.6 5

10. Generalmaintenance (9)
J: Ms Codi Jordan (54kg)
T: J K Blacker

19 21 15.6

209908

Race 5

Pfd Food Services 3Yo Classic (1200m)
3:25pm (AEDT)



Race 5

Pfd Food Services 3Yo Classic (1200m)
3:25pm (AEDT)

1. Turk Warrior (7)
J: Ismail Toker (60kg)
T: G J Stevenson

1.22 1.16 1.23

2. Outbound (1)
J: Brendon Mccoull (57kg)
T: Adam Trinder

26 26 21.5

3. Epic Song (4)
J: Jake Noonan (57kg)
T: David Keating

34 34 28.5

4. Coeur De Lyon (5)
J: Anthony Darmanin (56kg)
T: Cameron Thompson

51 51 40

5. Etosha (6)
J: Mehmet Ulucinar (56kg)
T: T W Evans

31 31 25

6. Summer Fire (3)
J: Harry Coffey (55kg)
T: Adam Trinder

11 11 10

7. Emily (2)
J: Ms Codi Jordan (55kg)
T: Barry Campbell

5.5 5.5 5

209908

Race 6

Kevin Sharkie Royal Rambo Qlty (1200m)
4:00pm (AEDT)



Race 6

Kevin Sharkie Royal Rambo Qlty (1200m)
4:00pm (AEDT)

1. Gee Gee Secondover (1)
J: Bulent Muhcu (61kg)
T: L, D & T Wells

7 8 6.8

2. Liffeybeau (9)
J: Troy Baker (58kg)
T: M S Trinder

12 12 12.2

3. Amaword (3)
J: Blaike Mcdougall (57.5kg)
T: Tegan Keys

16 16 16

4. Blaze Forth (2)
J: Harry Coffey (56.5kg)
T: J K Blacker

26 26 25

5. First Accused (5)
J: Georgie Catania (55kg)
T: Scott Brunton

6. Street Tough (4)
J: Jarrod Fry (54.5kg)
T: Scott Brunton

5.5 5.5 5.6

7. Le Cadeau (6)
J: Ms Codi Jordan (54kg)
T: Barry Campbell

7 7.5 6

8. Fragment (8)
J: Ms Erica Byrne Burke (54kg)
T: Barry Campbell

71 61 49

9. Galenus (11)
J: Ms Sigrid Carr (54kg)
T: Scott Brunton

3.1 2.8 3.1

10. Hellova Night (7)
J: Randy Tan (54kg)
T: T W Evans

3.9 3.8 4.05

11. Our Little Ted (10)
J: Anthony Darmanin (54kg)
T: Cameron Thompson

21 17 18.6

209908

Race 7

Armidale Stud Vamos Stks (1400m)
4:35pm (AEDT)



Race 7

Armidale Stud Vamos Stks (1400m)
4:35pm (AEDT)

1. Deroche (13)
J: Anthony Darmanin (57kg)
T: Barry Campbell

13 13 13.2

2. Yes Baby Yes (12)
J: Blaike Mcdougall (57kg)
T: L & T Corstens

7.5 8 7.8

3. Queen La Diva (11)
J: Harry Coffey (57kg)
T: Scott Brunton

18 17 18.2

4. Take The Sit (2)
J: Brendon Mccoull (57kg)
T: Bill Ryan

9 9 8.3

5. Estoril Park (7)
J: Robbie Downey (57kg)
T: L & T Corstens

8 9 7.1

6. Boom Dot Com (5)
J: Ms Codi Jordan (57kg)
T: G J Stevenson

13 13 11.6

7. Jaja Chaboogie (9)
J: Jarrod Fry (57kg)
T: Ms J Richards

26 26 21

8. Ayahuasca (3)
J: Patrick Moloney (57kg)
T: M Price & M Kent Jnr

2.9 3 2.9

9. Queen’s Needs (6)
J: Ms Georgie Catania (57kg)
T: Scott Brunton

61 51 63

10. Videmanette (8)
J: Ms Sigrid Carr (57kg)
T: Scott Brunton

51 51 53

11. Kuroset (4)
J: Ms Erica Byrne Burke (57kg)
T: Scott Brunton

61 61 45

12. Fighting Phoenix (10)
J: Daniel Ganderton (57kg)
T: Mark Ganderton

13. Miss Tuppence (1)
J: Troy Baker (53.5kg)
T: Adam Trinder

4.6 4.6 4.85

209908

Race 8

Ladbrokes Launceston Cup (2400m)
5:10pm (AEDT)



Race 8

Ladbrokes Launceston Cup (2400m)
5:10pm (AEDT)

1. Ho Ho Khan (5)
J: Ms Tahlia Hope (61kg)
T: Mitchell Freedman

3.1 3.3 3.35

2. In A Twinkling (4)
J: Jarrod Fry (57kg)
T: L Smith

4 4.2 4.1

3. White Hawk (10)
J: Ms Erica Byrne Burke (55.5kg)
T: Angela Brakey

12 13 10.2

4. Eastender (1)
J: Blaike Mcdougall (55kg)
T: Barry Campbell

26 31 30

5. Glass Warrior (7)
J: Ms Sigrid Carr (54kg)
T: J K Blacker

15 14 12.8

6. Captain Cook (9)
J: Anthony Darmanin (54kg)
T: C N Goggin & Luella Meaburn

61 61 45

7. Sh’bourne Renegade (6)
J: Bulent Muhcu (54kg)
T: Bill Ryan

17 17 14.4

8. The Risk Factor (3)
J: Troy Baker (54kg)
T: Adam Trinder

4 3.8 4.05

9. Aurora’s Symphony (2)
J: Harry Coffey (54kg)
T: Symon Wilde

8.5 8.5 7.5

10. So Astounding (8)
J: Ms Georgie Catania (54kg)
T: Tegan Keys

126 101 89

209908

Race 9

Steves Liquor Mowbray Stks (1600m)
5:45pm (AEDT)



Race 9

Steves Liquor Mowbray Stks (1600m)
5:45pm (AEDT)

1. Lim’s Cruiser (13)
J: Brendon Mccoull (59kg)
T: Scott Brunton

7.5 8 8.1

2. Mandela Effect (3)
J: Ms Sigrid Carr (59kg)
T: Scott Brunton

4.5 4.2 4.65

3. Justacanta (8)
J: Blaike Mcdougall (59kg)
T: Scott Brunton

3 2.9 3.05

4. Shot Of Irish (6)
J: Ms Georgie Catania (59kg)
T: Scott Brunton

9 8.5 9.5

5. Biometric (12)
J: Harry Coffey (59kg)
T: Ben & J D Hayes

9.5 9.5 8.6

6. Balearic (2)
J: Daniel Ganderton (59kg)
T: Barry Campbell

26 26 20

7. Swoop Dog (4)
J: Patrick Moloney (59kg)
T: J K Blacker

14 13 13

8. Sir Simon (10)
J: Blaike Mcdougall (59kg)
T: Scott Brunton

9. Ethical Dilemma (11)
J: Ms Tahlia Hope (59kg)
T: P H Luttrell

34 34 32

10. Mywordis (5)
J: Jarrod Fry (59kg)
T: Drew Tyson

34 34 28

11. And Beyond (9)
J: Jake Noonan (59kg)
T: Tanya Hanson

10 10 9.1

12. Dark Wanderer (1)
J: Bulent Muhcu (59kg)
T: Sarah Cotton

18 17 15.4

13. Brinktop Lad (7)
J: Anthony Darmanin (59kg)
T: Scott Brunton

34 34 28.5

209908

Race 10

City Of Launceston (Bm62) (1200m)
6:20pm (AEDT)



Race 10

City Of Launceston (Bm62) (1200m)
6:20pm (AEDT)

1. Fivefingerdiscount (1)
J: Ms Erica Byrne Burke (64kg)
T: Joel Flannery

3.4 3.2 3.25

2. Debrief (12)
J: Brandon Louis (62kg)
T: Scott Brunton

11 12 12.2

3. The Master Speed (6)
J: Ms Chelsea Baker (62kg)
T: Wayne Curran

31 31 35

4. Freak On A Lead (2)
J: Blaike Mcdougall (60kg)
T: Scott Brunton

4.4 4.4 4.65

5. Gee Gees Teardrop (10)
J: Peter Lui (60kg)
T: L, D & T Wells

13 12 14.2

6. Hannah’s Song (13)
J: Ms Sigrid Carr (59.5kg)
T: Sigrid Carr

7. Rhyme Writer (14)
J: Ismail Toker (59kg)
T: Glenn Stevenson

8. Tezlah (7)
J: Ms Tahlia Hope (59kg)
T: Ms S Berger

71 71 67

9. Gee Gee Bay Watch (4)
J: Ms Taylor Johnstone (58.5kg)
T: L, D & T Wells

8 8 7.1

10. Sharma Rama (9)
J: Troy Baker (57.5kg)
T: Adam Trinder

4.4 4.4 4.3

11. Fighting Styx (8)
J: Ms Codi Jordan (56kg)
T: Patrick Dargan

11 11 9.5

12. Seguimientos (3)
J: Ms Georgie Catania (55.5kg)
T: Scott Brunton

8 7.5 7.7

13. Swingin’ George (11)
J: Randy Tan (55kg)
T: P H Luttrell

14. Kookaburra (5)
J: Thomas Doyle (54kg)
T: J F Taylor

126 101 131

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.