Launceston Race Fields: Wednesday, November 17th

202808

Race 1

Kyeema Seafoods Mdn (1200m)
5:25pm (AEDT)




























Race 1

Kyeema Seafoods Mdn (1200m)
5:25pm (AEDT)

























1. Brazen Guy (8)
J: Unknown (58.5kg)
T: P H Luttrell


2. Gee Gee Speedy Sky (12)
J: Ms Taylor Johnstone (58.5kg)
T: L, D & T Wells

3. Upset (10)
J: Ms Sigrid Carr (58.5kg)
T: Dylan Clark


4. Candy Crusher (4)
J: Troy Baker (57kg)
T: Sigrid Carr

5. Chosen Eagle (7)
J: Brendon Mccoull (57kg)
T: Adam Trinder

6. Scaredee (13)
J: Thomas Doyle (57kg)
T: G J Mcculloch

7. Broadway Babe (11)
J: David Pires (56.5kg)
T: Scott Brunton

8. Further North (5)
J: Mehmet Ulucinar (56.5kg)
T: J K Blacker

9. Giselle’s Dance (1)
J: Peter Lui (56.5kg)
T: Yassy Nishitani

10. Meigetsu (6)
J: Ms Erica Byrne Burke (56.5kg)
T: Rowan Hamer

11. A Wee Nip (9)
J: Bulent Muhcu (55kg)
T: Bill Ryan

12. Her Thoughts (2)
J: Ms Georgie Catania (55kg)
T: Tegan Keys

13. Page (3)
J: Ms Codi Jordan (55kg)
T: J K Blacker

202808

Race 2

Vale Rosanne Roles Mdn (1200m)
5:55pm (AEDT)




























Race 2

Vale Rosanne Roles Mdn (1200m)
5:55pm (AEDT)

























1. Gee Gee Once More (4)
J: Mrs Dianne Parish (58.5kg)
T: L, D & T Wells

2. Mikayla’s Paris (6)
J: Peter Lui (58.5kg)
T: D M Brazendale

3. Wild Destiny (7)
J: Ismail Toker (58.5kg)
T: Rowan Hamer

4. Chinchero (11)
J: Unknown (57kg)
T: G S White


5. Needs Remembering (1)
J: Ms Erica Byrne Burke (57kg)
T: Adam Trinder

6. Bestie’s Daughter (5)
J: Thomas Doyle (56.5kg)
T: Yassy Nishitani

7. Leica Starlet (12)
J: David Pires (56.5kg)
T: Scott Brunton

8. Ninth Angel (8)
J: Troy Baker (56.5kg)
T: Tegan Keys

9. Shake Your Tooshy (2)
J: Bulent Muhcu (56.5kg)
T: Kirstin Paterson


10. Shammgod (13)
J: Ms Georgie Catania (56.5kg)
T: Scott Brunton

11. Angeli (9)
J: Mehmet Ulucinar (55kg)
T: J K Blacker

12. Belle Cadeau (3)
J: Ms Sigrid Carr (55kg)
T: Barry Campbell

13. Unclouded (10)
J: Ms Codi Jordan (55kg)
T: J K Blacker

202808

Race 3

Kreglinger Wine Estates (C1) (1200m)
6:32pm (AEDT)










































Race 3

Kreglinger Wine Estates (C1) (1200m)
6:32pm (AEDT)

























1. Rebel Factor (13)
J: Ms Sigrid Carr (59kg)
T: L, D & T Wells

2. Military Law (3)
J: Brendon Mccoull (57.5kg)
T: P H Luttrell

3. Silent Dreamer (2)
J: Peter Lui (57.5kg)
T: L, D & T Wells

4. Gee Gee Als Prince (5)
J: Troy Baker (56.5kg)
T: S Gandy

5. Shanoa (11)
J: Ms Georgie Catania (56.5kg)
T: Scott Brunton

6. Amancaya (15)
J: David Pires (56kg)
T: Scott Brunton

7. Essex (4)
J: Mehmet Ulucinar (56kg)
T: J K Blacker

8. Gee Gees Punter (16)
J: Troy Baker (56kg)
T: S Gandy


9. Far Away Hit (14)
J: Daniel Ganderton (55.5kg)
T: M A Ganderton

10. Love Notes (6)
J: Ms Taylor Johnstone (55.5kg)
T: Sarah Cotton

11. Majestic Diamond (7)
J: Ms Erica Byrne Burke (55.5kg)
T: Adam Trinder

12. Tally Mo (10)
J: Ms Codi Jordan (55.5kg)
T: G J Stevenson

13. Dawn Eagle (18)
J: Bulent Muhcu (55kg)
T: J K Blacker

14. Fun ‘N’ Frolic (9)
J: Ms Tayah Stalker (54.5kg)
T: Cameron Thompson

15. Punk Princess (19)
J: Thomas Doyle (54kg)
T: J K Blacker

16. Herman’s Bells (17)
J: Unknown (56kg)
T: G S White

17. Catch Me Paddy (12)
J: Unknown (55.5kg)
T: Dylan Clark

18. Captain Dave (1)
J: Unknown (55.5kg)
T: Barry Baker

19. Velino (8)
J: Unknown (55kg)
T: G J Mcculloch

202808

Race 4

Taste Of Tam Oshanter Mdn (1400m)
7:10pm (AEDT)




































Race 4

Taste Of Tam Oshanter Mdn (1400m)
7:10pm (AEDT)

























1. Bell Ringer Boy (7)
J: Bulent Muhcu (58.5kg)
T: Ms S Berger

2. Belmista (1)
J: Ms Georgie Catania (58.5kg)
T: Scott Brunton

3. Gee Gee Zipalon (6)
J: Mrs Dianne Parish (58.5kg)
T: L, D & T Wells

4. Gee Gees Rebel (14)
J: Ms Taylor Johnstone (58.5kg)
T: L, D & T Wells

5. Good Luck Bob (2)
J: Ms Sigrid Carr (58.5kg)
T: Liandra Gray

6. Maywyn Is The Word (9)
J: Unknown (58.5kg)
T: Rowan Hamer

7. Prince Of Passion (15)
J: Peter Lui (58.5kg)
T: Wayne Curran

8. Sushi Express (4)
J: Thomas Doyle (58.5kg)
T: Glenn Hodges

9. Alpine Affair (13)
J: Ms Erica Byrne Burke (57kg)
T: J K Blacker

10. Hellfire Eagle (12)
J: Ms Codi Jordan (57kg)
T: Angela Brakey

11. Prewingo (8)
J: Mehmet Ulucinar (57kg)
T: W N Mcshane

12. Swingapinga (10)
J: Ms Tayah Stalker (57kg)
T: G J Mcculloch

13. Banca Glee (3)
J: Troy Baker (55kg)
T: Scott Brunton

14. Divine Gypsy (11)
J: Ismail Toker (55kg)
T: Cameron Thompson

15. Bestie’s Daughter (5)
J: Peter Lui (56.5kg)
T: Yassy Nishitani

202808

Race 5

Scottsdale Pork 3Yo Hcp (1100m)
7:45pm (AEDT)
















Race 5

Scottsdale Pork 3Yo Hcp (1100m)
7:45pm (AEDT)

























1. Turk Warrior (7)
J: Ismail Toker (60kg)
T: G J Stevenson


2. Outbound (6)
J: Ms Erica Byrne Burke (54kg)
T: Adam Trinder

3. Miss Charlie Brown (2)
J: Ms Georgie Catania (54kg)
T: Adam Trinder

4. Miss Tuppence (1)
J: Troy Baker (54kg)
T: Adam Trinder

5. Coeur De Lyon (5)
J: Bulent Muhcu (54kg)
T: Cameron Thompson

6. Queenborough Flyer (3)
J: Ms Sigrid Carr (54kg)
T: Sigrid Carr


7. Need A Flutter (4)
J: Ms Taylor Johnstone (54kg)
T: T W Evans

202808

Race 6

Shane Yates Memorial (Bm62) (1400m)
8:25pm (AEDT)






































Race 6

Shane Yates Memorial (Bm62) (1400m)
8:25pm (AEDT)

























1. Weekend Whisky (5)
J: Ms Sigrid Carr (61kg)
T: Sigrid Carr

2. Argyle Beach (4)
J: Bulent Muhcu (60.5kg)
T: J K Blacker

3. Gee Gee Manpower (9)
J: Troy Baker (60.5kg)
T: S Gandy

4. Queen’s Needs (8)
J: Ms Tayah Stalker (60.5kg)
T: Scott Brunton

5. Sellick (3)
J: Daniel Ganderton (60.5kg)
T: Stephen Lockhart

6. Clifton Danseur (17)
J: Brendon Mccoull (59.5kg)
T: Adam Trinder


7. The Decider (11)
J: Ms Georgie Catania (59kg)
T: Scott Brunton

8. Huon Chief (15)
J: Ms Taylor Johnstone (58.5kg)
T: Sarah Cotton

9. Skyway Star (2)
J: David Pires (58.5kg)
T: Scott Brunton

10. We Need A Star (6)
J: Ms Codi Jordan (58.5kg)
T: Rowan Hamer

11. Dinga’s Delight (10)
J: Peter Lui (58kg)
T: J F Luttrell

12. Shewearsthepants (14)
J: Thomas Doyle (57.5kg)
T: L R Laskey

13. Bogan Bill (13)
J: Unknown (58kg)
T: M J O’grady

14. Son Of Faith (1)
J: Mehmet Ulucinar (58kg)
T: Dylan Clark

15. Sebeat (7)
J: Ismail Toker (57kg)
T: Tanya Hanson

16. Kel’s Star (16)
J: Unknown (54.5kg)
T: Tegan Keys

17. All Dreams (12)
J: Unknown (54kg)
T: Tegan Keys

202808

Race 7

Unique Doors & Windows (Bm76) (1200m)
9:00pm (AEDT)






















Race 7

Unique Doors & Windows (Bm76) (1200m)
9:00pm (AEDT)

























1. Swoop Dog (8)
J: Brendon Mccoull (61kg)
T: J K Blacker

2. Jeremiah (2)
J: Ms Erica Byrne Burke (58.5kg)
T: Scott Brunton

3. Geegee Trendsetter (4)
J: Troy Baker (58kg)
T: S Gandy

4. Our Little Ted (1)
J: Ms Tayah Stalker (58kg)
T: Cameron Thompson

5. Gee Gee Lanett (6)
J: Ms Sigrid Carr (57.5kg)
T: S Gandy

6. Boom Dot Com (5)
J: Ms Codi Jordan (57kg)
T: G J Stevenson

7. Le Cadeau (3)
J: Bulent Muhcu (56.5kg)
T: Barry Campbell

8. Hellova Night (7)
J: Ms Taylor Johnstone (55kg)
T: T W Evans

202808

Race 8

41 Degrees South Open Hcp (1600m)
9:30pm (AEDT)






















Race 8

41 Degrees South Open Hcp (1600m)
9:30pm (AEDT)

























1. Balearic (1)
J: Daniel Ganderton (59kg)
T: Barry Campbell

2. Sh’bourne Renegade (4)
J: Brendon Mccoull (58.5kg)
T: Bill Ryan

3. White Hawk (6)
J: Ms Sigrid Carr (58kg)
T: Angela Brakey

4. Creative Hero (5)
J: Troy Baker (57kg)
T: Ms J Richards

5. Fragment (7)
J: Bulent Muhcu (57kg)
T: Barry Campbell

6. Queen La Diva (2)
J: Ms Georgie Catania (57kg)
T: Scott Brunton

7. Doroza (8)
J: Ismail Toker (55kg)
T: Cameron Thompson

8. Super Swoop (3)
J: Ms Erica Byrne Burke (54kg)
T: J K Blacker

202808

Race 9

Brick Oven Pate Tasmania-Bm62 (1600m)
10:00pm (AEDT)


























Race 9

Brick Oven Pate Tasmania-Bm62 (1600m)
10:00pm (AEDT)

























1. Red Helmet (4)
J: Mehmet Ulucinar (60kg)
T: A E Roach

2. Haileybury Miss (10)
J: Ms Erica Byrne Burke (59.5kg)
T: J K Blacker

3. So Astounding (5)
J: Ms Georgie Catania (59.5kg)
T: Tegan Keys

4. Generalmaintenance (7)
J: Bulent Muhcu (59kg)
T: J K Blacker

5. Romary (8)
J: Ms Codi Jordan (59kg)
T: J F Luttrell

6. Needadollarbill (9)
J: David Pires (58.5kg)
T: Dylan Clark

7. Techno Awards (6)
J: Peter Lui (55.5kg)
T: P H Luttrell

8. Kel’s Star (2)
J: Ms Sigrid Carr (54.5kg)
T: Tegan Keys

9. Reann’s Diamond (1)
J: Thomas Doyle (54.5kg)
T: L R Laskey

10. Bullock (3)
J: Ms Taylor Johnstone (54kg)
T: V C Poke

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *