Moonee Valley Race Fields: Friday, February 18th

209723

Race 1

Quest Moonee Valley (Rs0mw) (955m)
6:15pm (AEDT)



Race 1

Quest Moonee Valley (Rs0mw) (955m)
6:15pm (AEDT)

1. Astelena (3)
J: Damian Lane (57kg)
T: Ben & J D Hayes

4.8 4.6 4.7

2. Avoid Me (4)
J: Blaike Mcdougall (57kg)
T: T & C Mcevoy

3.1 3.1 3.15

3. Berry Bubbly (1)
J: Jye Mcneil (57kg)
T: R Griffiths & M De Kock

5 5 4.5

4. Cut To The Chase (2)
J: Jordan Childs (57kg)
T: G M Begg

6.5 6.5 5.8

5. Frontenac (7)
J: Damien Oliver (57kg)
T: James Cummings

9.5 9.5 9

6. Roaring Miss (5)
J: Joe Bowditch (57kg)
T: Lloyd Kennewell

7 7 7.1

7. Runaway Belle (6)
J: Brett Prebble (57kg)
T: P Stokes

11 11 11.2

209723

Race 2

Bmd Group Hcp (C1) (1600m)
6:45pm (AEDT)



Race 2

Bmd Group Hcp (C1) (1600m)
6:45pm (AEDT)

1. Jaffastock (6)
J: Nash Rawiller (59kg)
T: T Busuttin & N Young

5.5 5.5 4.95

2. Succeed Indeed (11)
J: Craig Williams (59kg)
T: L & T Corstens

5.5 5 5.6

3. Dayan Star (10)
J: Jack Hill (58.5kg)
T: L & T Corstens

21 21 17.4

4. James The Great (7)
J: Damian Lane (58.5kg)
T: Matthew Cumani

19 18 17.6

5. Wordy (5)
J: Fred Kersley (58.5kg)
T: Mark & Levi Kavanagh

6 7.5 6

6. Zoutellus (2)
J: Ben Allen (58.5kg)
T: K & K Keys

4.8 4.6 4.6

7. Winston Smurfhill (8)
J: John Allen (58kg)
T: Ben Brisbourne

12 12 13.2

8. Gonnadancealot (9)
J: Will Price (57.5kg)
T: L Smith

5.5 5.5 5.6

9. Lacrima (3)
J: Declan Bates (57kg)
T: J S Bull

15 14 15.2

10. Aragon (1)
J: J Noonan (56.5kg)
T: Tony Noonan

11. Inyangani (4)
J: Jye Mcneil (56kg)
T: Jamie Edwards

9.5 9 10.2

209723

Race 3

Daemco (Bm64) (2040m)
7:15pm (AEDT)



Race 3

Daemco (Bm64) (2040m)
7:15pm (AEDT)

1. Angel Rock (4)
J: Josh Richards (61.5kg)
T: Tom Dabernig

4 3.8 4.05

2. Flossing (12)
J: Will Price (61.5kg)
T: T Busuttin & N Young

4.4 4.4 4.1

3. Cuffe’s Grange (2)
J: Jye Mcneil (60kg)
T: G W Egan

26 26 26.5

4. Roederer (7)
J: Ethan Brown (60kg)
T: Logan Mcgill

20 21 21.5

5. Running Cloud (6)
J: Thomas Stockdale (59.5kg)
T: Nathan Dunn

14 13 13.4

6. Cogent (8)
J: Michael Dee (59kg)
T: G Eurell

18 18 15.6

7. Hopkins (11)
J: Nash Rawiller (59kg)
T: T Busuttin & N Young

7 7.5 6.6

8. Poleaxed (3)
J: Matthew Cartwright (59kg)
T: K & K Keys

9.5 9.5 9.6

9. Look Sharpish (13)
J: Ms Chloe Azzopardi (58.5kg)
T: L & T Corstens

26 26 21

10. Zidler (5)
J: Damien Oliver (58.5kg)
T: C J Waller

7 6.5 6.8

11. Amfissa (9)
J: Craig Williams (58kg)
T: Chris Waller

12. Aeecee Dolce (1)
J: Declan Bates (56.5kg)
T: L Smith

9 9 9.1

13. Miss Charlee Lyn (10)
J: Ms Alana Kelly (55kg)
T: Ms K Dufty

91 81 77

209723

Race 4

Ladbrokes 55 Second (Bm84) (955m)
7:45pm (AEDT)



Race 4

Ladbrokes 55 Second (Bm84) (955m)
7:45pm (AEDT)

1. Grandview Avenue (4)
J: Ms Alana Kelly (61.5kg)
T: K M Elford

19 20 20.5

2. Ashlor (6)
J: Ms Tahlia Hope (61kg)
T: D J Mccarthy

16 17 17.2

3. Yulong Command (1)
J: Matthew Cartwright (61kg)
T: A & S Freedman

2.15 2.2 2

4. Lunar Hero (3)
J: Jye Mcneil (56.5kg)
T: D J Mccarthy

3.7 3.4 3.5

5. Gold Spark (5)
J: (55.5kg)
T: Nick Ryan

6. Capital Reign (7)
J: Craig Williams (55kg)
T: G Portelli

3.3 3.3 3.45

7. Blood Oath (2)
J: Lachlan Neindorf (55kg)
T: E Jusufovic

209723

Race 5

Melba & Me (Bm70) (1600m)
8:15pm (AEDT)



Race 5

Melba & Me (Bm70) (1600m)
8:15pm (AEDT)

1. Saccharo (6)
J: Josh Richards (62.5kg)
T: Archie Alexander

8.5 8.5 8.7

2. Lorente (7)
J: Matthew Cartwright (62kg)
T: C Maher & D Eustace

18 17 15

3. New Choice (12)
J: Ms Madison Lloyd (60.5kg)
T: C Vidotto & C Beasy

10 11 9.8

4. Upswing (2)
J: Billy Egan (60.5kg)
T: Patrick Payne

20 21 16.8

5. Diasonic (10)
J: (59.5kg)
T: Richard Laming

6. Tradewind (9)
J: Jye Mcneil (59.5kg)
T: Ryan Balfour

10 10 10.2

7. Helavabel (8)
J: Damian Lane (59kg)
T: G Eurell

12 12 10

8. Groovy Kinda Love (5)
J: Brett Prebble (58kg)
T: M C Kent

4 4.2 4.25

9. Austrata (4)
J: Damien Oliver (57.5kg)
T: C J Waller

5 5.5 4.55

10. Baritone (3)
J: Ms Jackie Beriman (57kg)
T: Ms J Beriman

126 101 111

11. Zerelle (11)
J: Nash Rawiller (57kg)
T: T Busuttin & N Young

4 3.8 4.1

12. Mescaminto (1)
J: Thomas Stockdale (56.5kg)
T: Andrew Dale

21 21 23.5

209723

Race 6

Mce Torney Night Cup (2500m)
8:45pm (AEDT)



Race 6

Mce Torney Night Cup (2500m)
8:45pm (AEDT)

1. Future Score (8)
J: Jye Mcneil (60kg)
T: Matthew Cumani

10 10 8.7

2. Daqiansweet Junior (10)
J: Ms Jamie Kah (56.5kg)
T: P Stokes

2.6 2.5 2.65

3. Dragon Storm (6)
J: Blaike Mcdougall (56.5kg)
T: M D Moroney

18 18 15

4. Skelm (7)
J: Michael Poy (56.5kg)
T: T D Kelly

3.9 4 4.05

5. South Pacific (1)
J: Craig Williams (56.5kg)
T: Richard Litt

13 13 11.2

6. Skymax (2)
J: Robbie Dolan (55kg)
T: Mark Newnham

10 10 8.7

7. Za’ex (9)
J: Brett Prebble (54kg)
T: Ms C Alderson

8.5 8.5 8.6

8. Into Rio (5)
J: Ms Alana Kelly (54kg)
T: C F Hyland

51 41 38

9. San Remo (4)
J: Matthew Cartwright (54kg)
T: Dane Smith

101 91 111

10. Spirit Of Gold (3)
J: Jason Benbow (54kg)
T: P G Moody

9 9 8.9

209723

Race 7

Msc Signs Electrical (Bm64) (1200m)
9:15pm (AEDT)



Race 7

Msc Signs Electrical (Bm64) (1200m)
9:15pm (AEDT)

1. Yulong Knight (13)
J: Adam Mccabe (65.5kg)
T: R J Blacker

12 12 12.2

2. Important Product (1)
J: Josh Richards (62kg)
T: Kurt Goldman

12 12 13.2

3. Rock Tycoon (5)
J: Ms Madison Lloyd (62kg)
T: Nathan Hobson

6.5 7 7.1

4. Michigan (6)
J: Jamie Mott (61.5kg)
T: M D Moroney

3.6 3.3 3.55

5. Eclipse Solar (8)
J: Ethan Brown (61kg)
T: C I Brown

5 5 4.6

6. Expectant (3)
J: Matthew Cartwright (61kg)
T: S P Nichols

20 21 17.8

7. Five Star Decanter (9)
J: Damian Lane (60.5kg)
T: M M Laurie

8 8 7

8. Hinto Blue (11)
J: Luke Nolen (60.5kg)
T: Ben & J D Hayes

21 21 17.6

9. She’s Booming (12)
J: Damien Oliver (59kg)
T: M, W & J Hawkes

16 15 13.4

10. Chairman’s Choice (4)
J: Thomas Stockdale (58.5kg)
T: Andrew Dale

17 17 18.2

11. Kuna Magic (2)
J: Jye Mcneil (57kg)
T: Clayton Douglas

18 18 15.2

12. Bay Of Islands (10)
J: Ms Alana Kelly (56kg)
T: C Maher & D Eustace

21 21 23

13. Governor Landy (7)
J: Jake Noonan (58kg)
T: A W Noonan

26 31 22

209723

Race 8

Ladbrokes Same Race Multi-Bm64 (1200m)
9:45pm (AEDT)



Race 8

Ladbrokes Same Race Multi-Bm64 (1200m)
9:45pm (AEDT)

1. Daily Bugle (15)
J: Ms Alana Kelly (64.5kg)
T: R Griffiths & M De Kock

2. Finance Choice (12)
J: Josh Richards (61kg)
T: Tom Dabernig

3. Predetermined (4)
J: Robbie Downey (60.5kg)
T: L & T Corstens

34 31 26

4. Elite Icon (5)
J: Blaike Mcdougall (60kg)
T: T & C Mcevoy

2.05 2.15 2

5. Sharper (10)
J: Craig Newitt (60kg)
T: M E Templeton

101 101 111

6. Obsessive Nature (7)
J: Ben Allen (59.5kg)
T: Craig Blackshaw

81 81 83

7. Teser (1)
J: Thomas Stockdale (59.5kg)
T: G Eurell

9.5 10 8.1

8. Sharwin (13)
J: Jye Mcneil (59kg)
T: A & S Freedman

7 7 6.2

9. Star Spirit (6)
J: John Allen (59kg)
T: Archie Alexander

6.5 8.5 8.5

10. Well In Sight (9)
J: Damien Oliver (59kg)
T: Mitchell Beer

18 20 20.5

11. Stern Impulse (3)
J: Lachlan Neindorf (58kg)
T: S P Nichols

21 21 23.5

12. Ruby Mockingbird (11)
J: Matthew Cartwright (57kg)
T: Lloyd Kennewell

26 26 26.5

13. Hesket (8)
J: Damian Lane (59kg)
T: M J Ellerton

10 10 8.5

14. Side Bet (2)
J: Ethan Brown (59kg)
T: M M Laurie

15 16 14.2

15. Beaukati (16)
J: Brett Prebble (57kg)
T: C W Mcdonald

18 18 18.2

16. Veterok (14)
J: Unknown (59kg)
T: C I Brown

61 51 40

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.