Morphettville Race Fields: Saturday, November 27th

203507

Race 1

Thomas Farms Plate (1050m)
12:47pm (AEDT)






Race 1

Thomas Farms Plate (1050m)
12:47pm (AEDT)

























1. Boldinho (7)
J: Will Price (57.5kg)
T: C Maher & D Eustace

7 7 7 7.5 6.6 7 7

2. Kusu (3)
J: Jake Toeroek (57.5kg)
T: R & C Jolly

10 10 10 10 9.5 10 10

3. Monseagle (2)
J: Jason Holder (57.5kg)
T: G Richards & D Moyle

21 21 21 21 19 21 20

4. Spencer’s Spirit (4)
J: David Tootell (Snr) (57.5kg)
T: David Tootell Snr

2.8 2.8 2.6 2.6 2.85 2.8 2.8

5. Zufasta (5)
J: Ryan Hurdle (57.5kg)
T: G Richards & D Moyle

7 7 7 7 7 7 7

6. Celtic Vader (1)
J: Karl Zechner (55.5kg)
T: R & C Jolly

4 4 4 4.2 4.25 3.9 4

7. Out Of Aflica (6)
J: Todd Pannell (55.5kg)
T: Will Clarken

6 6 6 6 5.7 6 6

203507

Race 2

Twilight Races Fri Dec 17 Mdn (1100m)
1:22pm (AEDT)






Race 2

Twilight Races Fri Dec 17 Mdn (1100m)
1:22pm (AEDT)

























1. Field Of Steel (6)
J: Ms Stacey Metcalfe (57.5kg)
T: J F Macmillan

31 34 34 34 43 41 34

2. Lakehurst (10)
J: Ryan Hurdle (57.5kg)
T: G Richards & D Moyle

5 5 4.6 5 4.3 4.4 4.8

3. Tolkien (7)
J: Unknown (57.5kg)
T: Michael Hickmott

12 11 10 11 12.2 10 11

4. Apollo Girl (4)
J: Ms Claudia Lions (55.5kg)
T: Grant Kluske

35 34 34 34 36 34 34

5. Jester Puppet (11)
J: Barend Vorster (55.5kg)
T: Byron Cozamanis

21 21 26 26 26.5 26 23

6. Mystic Storm (3)
J: Karl Zechner (55.5kg)
T: Jon O’connor

41 34 34 34 31 34 34

7. Smiling From Above (2)
J: Ms Desiree Stra (55.5kg)
T: Desiree Stra


8. Speed Lover (9)
J: Ms Alana Kelly (55.5kg)
T: T & C Mcevoy

1.75 1.75 1.65 1.6 1.7 1.8 1.75

9. Squeaky Gate (5)
J: Todd Pannell (55.5kg)
T: Ms K Byrnes

6 6.5 6.5 7 7 6.5 6.5

10. Starlite Rebel (1)
J: Ben Price (55.5kg)
T: Kym Healy

20 19 19 21 19.4 19 20

11. Starlite Valley (8)
J: Justin Potter (55.5kg)
T: Kym Healy

31 26 26 31 21.5 26 26

203507

Race 3

Terry Howe Printing (Bm60) (1200m)
1:57pm (AEDT)






Race 3

Terry Howe Printing (Bm60) (1200m)
1:57pm (AEDT)

























1. Kayseri (6)
J: Ben Price (62kg)
T: R & C Jolly

4.2 4 4 3.8 3.8 4.4 4

2. Lady Dunmore (7)
J: Gary Lo (62kg)
T: P Stokes

3.5 3.4 3.4 3.5 3.45 3.4 3.4

3. Tullys Gold (8)
J: Will Price (62kg)
T: Ryan Balfour

5.5 5.5 5 5 5.6 5.5 5.5

4. Love Magic (1)
J: Ms Teagan Voorham (61kg)
T: Kirsten Mooney

26 26 21 21 24 23 23

5. Telekinesis (2)
J: Mitchell Aitken (59kg)
T: Henry Dwyer


6. Lucy Diamonds (10)
J: Ms Anna Jordsjo (58.5kg)
T: Donna Ormerod

9.5 9 8.5 8.5 8.1 9 9

7. Caitlin’s Angel (5)
J: Angus Chung (57.5kg)
T: Kym Healy

51 51 51 51 53 51 51

8. Huntley Lady (4)
J: Ms Kayla Crowther (57.5kg)
T: D R Jolly

4.2 4.4 4.2 4.6 4.65 4.2 4.4

9. Tony’s Reward (3)
J: Justin Potter (57.5kg)
T: Kym Healy

35 34 26 26 30 34 34

10. Bamyan Buddha (9)
J: Ryan Hurdle (57kg)
T: Grant Young

9 10 10 11 8.7 10 10

203507

Race 4

Doonys Dash (Bm72) (1100m)
2:32pm (AEDT)






Race 4

Doonys Dash (Bm72) (1100m)
2:32pm (AEDT)

























1. Deep Dive (12)
J: Ben Price (62kg)
T: A & S Freedman

6 5.5 4.8 4.8 4.8 5 5.5

2. Mum’s My Hero (10)
J: Gary Lo (59.5kg)
T: C Curtis

67 61 51 51 45 61 61

3. Aadelad (9)
J: Ms Sophie Logan (58.5kg)
T: W F Francis & G Kent

21 19 18 18 18.2 19 19

4. Bolt I Am (2)
J: Angus Chung (58.5kg)
T: Kym Healy

51 51 34 34 49 51 51

5. Trygve (4)
J: Ms Alana Kelly (58.5kg)
T: B J Jones

16 16 16 16 16.2 16 16

6. Spin The Reward (11)
J: Ryan Hurdle (57.5kg)
T: Peter Hardacre

6.5 6 5 5 6.1 6 6

7. Little Rich Boy (8)
J: Jeffrey Maund (57kg)
T: J Hickmott & C Riggs

20 20 19 19 17.6 19 20

8. Outpost (13)
J: Ms Teagan Voorham (56.5kg)
T: Jason Cannon

8 8 7 7 6.6 8 8

9. Smokin’ Val (1)
J: Jason Holder (56kg)
T: Jon O’connor

6 6 6 6 5.8 6 6

10. Leonarda (3)
J: Ms Lizzie Annells (55.5kg)
T: D J Mcmahon

91 81 67 67 93 71 81

11. Atomic Lokade (7)
J: Paul Gatt (55kg)
T: Grant Kluske

81 71 71 71 83 71 67

12. Zoulah (6)
J: Ms Caitlin Jones (55kg)
T: Will Clarken

18 18 16 16 13.8 17 17

13. Keep Reading (5)
J: Jake Toeroek (54.5kg)
T: R & C Jolly

2.8 2.9 2.7 2.6 3.05 3 2.8

203507

Race 5

The Phoenix (Bm64) (1600m)
3:12pm (AEDT)






Race 5

The Phoenix (Bm64) (1600m)
3:12pm (AEDT)

























1. Hypercane (7)
J: Ms Alana Kelly (62kg)
T: R & C Jolly

4.6 4.6 4.6 4.6 4.45 5 4.6

2. Lake’s Folly (8)
J: Ben Price (61kg)
T: Michael Hickmott

10 9.5 10 10 8.8 10 10

3. Echo Boomer (9)
J: Todd Pannell (60.5kg)
T: Ryan Balfour

4.8 4.8 4.4 4.4 4.7 4.8 4.8

4. Shock Alert (6)
J: Karl Zechner (59.5kg)
T: Lisa Marie Dodgson

46 51 51 51 43 51 51

5. Renalot (4)
J: Dylan Caboche (59kg)
T: G & N Searle & B Callanan

151 126 101 101 101 151 126

6. Kalamon (12)
J: Jake Toeroek (58.5kg)
T: R & C Jolly

31 31 31 31 25 34 29

7. Rapid Raiser (1)
J: Jason Holder (58.5kg)
T: Jake Stephens

10 9.5 9 9 9.7 9.5 10

8. Morty (5)
J: Ms Kayla Crowther (58kg)
T: Shayne Cahill

23 21 21 21 19 23 21

9. Moscow Mule (2)
J: Ms Anna Jordsjo (58kg)
T: M J Seyers

4.4 4.5 4.2 4.2 4.55 4.2 4.4

10. Getouttheway (3)
J: Ryan Hurdle (57kg)
T: Ms S Nolan

13 13 12 13 12 12 13

11. Artful Libby (10)
J: Barend Vorster (56.5kg)
T: Simon Drewitt

5 5 4.6 4.6 5.1 4.8 4.8

12. Hahndorf (11)
J: Will Price (54kg)
T: Ryan Balfour

61 71 71 71 53 81 67

203507

Race 6

Grand Synd. – Team Grand-Bm78 (2500m)
3:52pm (AEDT)






Race 6

Grand Synd. – Team Grand-Bm78 (2500m)
3:52pm (AEDT)

























1. Canford (10)
J: Will Price (58.5kg)
T: Ryan Balfour

4.6 4.8 4.8 5 5.1 4.8 4.8

2. Exalted Ambition (7)
J: Jason Holder (57kg)
T: Grant Young

5 5 5 5 5.1 5 5

3. Santelmo Fuego (15)
J: Ryan Hurdle (57kg)
T: Grant Young

11 11 11 11 10.4 11 11

4. Coup De Tonnerre (1)
J: Barend Vorster (55kg)
T: Matthew Cumani

5 4.8 4.6 4.4 4.65 5 4.8

5. Sasun (9)
J: Ben Price (55kg)
T: B D Brook

13 13 12 13 13.2 12 13

6. Ourkhani (11)
J: Ms Alana Kelly (54.5kg)
T: R & C Jolly

10 10 10 11 9.3 10 10

7. Wertheimer (5)
J: Ms Jessica Eaton (54kg)
T: Michael Hickmott

6 6 6 6 6.1 6 6

8. Azzureous (3)
J: Ms Stacey Metcalfe (54kg)
T: P F Blanch

46 51 41 41 51 51 51

9. Sky Hero (8)
J: Ms Kayla Crowther (54kg)
T: Will Clarken

17 16 15 17 14.2 15 16

10. The Red Sea (14)
J: Ms Sophie Logan (54kg)
T: Grant Young

16 15 15 15 16.2 15 15

11. Bellini Boy (6)
J: Ms Anna Jordsjo (54kg)
T: M J Seyers

126 126 101 101 95 151 126

12. Persian Empire (4)
J: Paul Gatt (54kg)
T: M J Seyers

51 51 51 51 43 51 51

13. Turf Man (2)
J: Jeffrey Maund (54kg)
T: J Hickmott & C Riggs

101 91 101 101 89 101 101

14. Lollielucas (13)
J: Callan Murray (54kg)
T: Scott Trenowden

201 151 151 151 171 201 126

15. Knee Slapper (12)
J: Angus Chung (54kg)
T: Steven Schrader

201 151 151 151 201 201 126

203507

Race 7

The Girls Are Turning 40-Bm68 (1800m)
4:32pm (AEDT)






Race 7

The Girls Are Turning 40-Bm68 (1800m)
4:32pm (AEDT)

























1. Call Me Shamus (10)
J: Ms Kayla Crowther (60kg)
T: P Stokes

8 7.5 7 7 7.3 8 7.5

2. War Critic (4)
J: Todd Pannell (60kg)
T: M Ellerton & S Zahra

7 6.5 6.5 6.5 6 6.5 6.5

3. Bramfield (5)
J: Paul Gatt (59.5kg)
T: D K Carrison

27 26 26 26 27.5 26 26

4. Swiss Hero (7)
J: Will Price (59.5kg)
T: Archie Alexander

4 4 4 4.4 3.95 3.9 4

5. Neva Doubt Us (12)
J: Ms Sophie Logan (59kg)
T: Grant Young

18 18 18 20 20.5 18 18

6. Montepulciano (13)
J: Jake Toeroek (58.5kg)
T: R & C Jolly


7. Zancada (11)
J: Barend Vorster (58.5kg)
T: Matthew Cumani

11 10 10 10 9.2 10 10

8. Comfort Girl (3)
J: Jason Holder (54kg)
T: Shayne Cahill

3.7 3.8 3.6 3.6 3.85 3.7 3.7

9. Puissance Dusoleil (9)
J: Dom Tourneur (54kg)
T: P F Blanch

11 12 11 12 10.8 11 12

10. Victory Bandit (6)
J: Ms Eran Boyd (54kg)
T: S & J Jaensch

9.5 10 10 11 11.2 10 10

11. Keysor (1)
J: Ms Stacey Metcalfe (54kg)
T: Kristi Evans

34 31 26 26 32 34 29

12. Applied (2)
J: Ms Jessica Eaton (54kg)
T: P Huserot

34 31 31 34 27.5 31 29

13. Rising Thunder (8)
J: Ms Claudia Lions (54kg)
T: Grant Young

101 91 101 101 101 101 101

203507

Race 8

Roadside City Of Marion Stakes (1200m)
5:12pm (AEDT)






Race 8

Roadside City Of Marion Stakes (1200m)
5:12pm (AEDT)

























1. Free Of Debt (4)
J: Gary Lo (60kg)
T: Chris Bieg

31 26 26 26 27 26 26

2. Parsifal (13)
J: Jake Toeroek (59.5kg)
T: Will Clarken

9 9 8.5 9.5 9.6 8.5 9.5

3. Farooq (17)
J: Angus Chung (58kg)
T: Ms S Murphy

81 71 71 71 83 71 67

4. He’s A Balter (12)
J: Mitchell Aitken (58kg)
T: Will Clarken


5. Open Minded (2)
J: Unknown (58kg)
T: A & S Freedman

11 10 9.5 9 9.8 11 9

6. Second Slip (10)
J: Todd Pannell (58kg)
T: Will Clarken

9 9 9 10 9.1 9 9

7. Magna Bella (16)
J: Paul Gatt (56kg)
T: A J Clarken

35 34 34 34 34 34 34

8. Rock The Ring (14)
J: Barend Vorster (54.5kg)
T: T & C Mcevoy

2.7 2.8 2.8 2.8 2.7 2.8 2.75

9. Night Raid (15)
J: Ms Jessica Eaton (54kg)
T: M Price & M Kent Jnr


10. Gem Of Scotland (5)
J: Ben Price (54kg)
T: Will Clarken

46 51 51 51 38 51 51

11. Extra Time (6)
J: Ms Teagan Voorham (54kg)
T: L Macdonald & A Gluyas

23 21 21 21 20 23 21

12. Trip (8)
J: Ms Sophie Logan (54kg)
T: D R Jolly

7.5 8 7 7 7.4 8 7.5

13. Extreme Thrill (18)
J: Ms Alana Kelly (54kg)
T: W F Francis & G Kent

46 41 41 41 45 41 41

14. Kenyan Wonder (7)
J: Will Price (54kg)
T: Ryan Balfour

91 91 101 101 69 101 91

15. Outlaws Revenge (1)
J: Dom Tourneur (54kg)
T: Ryan Balfour

9.5 9.5 10 10 9.7 10 10

16. Another Award (3)
J: Jason Holder (54kg)
T: L Macdonald & A Gluyas

15 15 15 15 15.2 15 15

17. Calypso Reign (9)
J: Ms Kayla Crowther (54kg)
T: D R Jolly

17 16 17 18 18.2 17 17

18. Diamonds (11)
J: Ms Anna Jordsjo (54kg)
T: Chris Bieg

46 41 34 34 43 41 41

19. Hearty Lass (19)
J: Karl Zechner (54kg)
T: John Hyam


203507

Race 9

Vale Polly Hall (Bm60) (1050m)
5:52pm (AEDT)






Race 9

Vale Polly Hall (Bm60) (1050m)
5:52pm (AEDT)

























1. Fallow (8)
J: Ben Price (61.5kg)
T: Travis Doudle

12 11 12 12 12.2 12 12

2. Hello Ladies (18)
J: Shayne Cahill (61kg)
T: Shayne Cahill

4 3.8 4 4 4.05 4 3.9

3. Damascus Moment (13)
J: Ryan Hurdle (60.5kg)
T: Peter Hardacre


4. Mysticano (7)
J: Ms Sophie Logan (60kg)
T: D E Magro

71 71 81 81 79 81 81

5. Betta Eddie (11)
J: Gary Lo (59.5kg)
T: D E Magro

61 51 61 67 69 61 61

6. Sidearm (3)
J: Todd Pannell (59.5kg)
T: Will Clarken

2.7 2.8 2.7 2.8 2.8 2.7 2.75

7. Oakfield Geronimo (17)
J: Angus Chung (59kg)
T: Ms P Trenwith


8. Written In History (9)
J: Ms Alana Kelly (59kg)
T: R Daniel & T Stanbury

51 41 41 41 41 51 41

9. Apsara (14)
J: Ms Jessica Eaton (58kg)
T: Matthew Cumani


10. Sanbuck (16)
J: Ms Caitlin Jones (58kg)
T: Byron Cozamanis


11. Lady Simone (12)
J: Jake Toeroek (57.5kg)
T: R & C Jolly

8.5 8.5 7.5 7 7.4 8.5 8

12. Parisienne Monde (2)
J: Ms Kayla Crowther (57.5kg)
T: P Stokes

15 16 15 16 13 15 16

13. Exalted Gold (10)
J: Unknown (57kg)
T: Grant Young


14. Storm Voyager (4)
J: Paul Gatt (57kg)
T: D K Carrison

10 11 11 12 12.2 11 11

15. Moon And Back (6)
J: Will Price (56.5kg)
T: Andrew Noblet

9.5 9 9.5 9.5 9.6 9.5 9

16. Goodgee (15)
J: Ms Anna Jordsjo (56.5kg)
T: Philip Day

81 71 81 81 61 81 81

17. Lope De Wolf (5)
J: Barend Vorster (57.5kg)
T: W F Francis & G Kent

10 12 11 12 9.7 11 11

18. Daskulya (1)
J: Unknown (57.5kg)
T: L A Jarvis


Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *