Terang Race Fields: Friday, November 19th

202972

Race 1

Bonners Transport Mdn Hwt (1850m)
12:55pm (AEDT)






Race 1

Bonners Transport Mdn Hwt (1850m)
12:55pm (AEDT)

























1. Ferago (1)
J: Tom Ryan (69.5kg)
T: P F Ryan

5 4.5 4.8 5 4.9 4.8 4.5

2. Halic (4)
J: Ms Megan Dunseath (69.5kg)
T: E V Musgrove

27 26 26 26 26 26 26

3. Novique (2)
J: Bradley Thomas-Rantall (69.5kg)
T: S R Fisher

71 71 71 71 53 71 67

4. Revelry (5)
J: Richard O’donoghue (69.5kg)
T: Tammy Birnie

81 71 71 81 83 71 67

5. Tallandoon (6)
J: Lee Horner (69.5kg)
T: J Warren & D Krongold

1.85 1.9 1.85 1.85 1.82 1.95 1.9

6. The Beehive (11)
J: Nathan Newton (69.5kg)
T: Ms K Durden

27 26 26 26 20.5 26 26

7. Young Lucas (7)
J: Luke Williams (69.5kg)
T: Luke Williams

11 10 9.5 10 11.2 9.5 10

8. Hypocrite (10)
J: Darryl Horner (Jnr) (68kg)
T: J Warren & D Krongold

12 12 12 12 11.6 12 12

9. Coastable (8)
J: Arron Lynch (67.5kg)
T: Jamie Barry

9 9 9 9.5 9.6 9 9

10. Dandy Classic (3)
J: Ross O’sullivan (67.5kg)
T: P A Preusker

6.5 6 5.5 6 6.2 5.5 6

11. There For You (9)
J: Unknown (67.5kg)
T: Dane Smith


202972

Race 2

Murfett & Whiting Electr.-Bm58 (2150m)
1:35pm (AEDT)






Race 2

Murfett & Whiting Electr.-Bm58 (2150m)
1:35pm (AEDT)

























1. Maincourt (6)
J: Luke Williams (73.5kg)
T: Symon Wilde

2.1 2.15 2.1 2.1 2.2 2.15 2.15

2. Jumbo Prince (1)
J: Braidon Small (71.5kg)
T: J G Brooks

11 10 10 12 9.1 9.5 10

3. Nothin’ Leica High (7)
J: Lee Horner (71.5kg)
T: Rachael Cunningham

6.5 6.5 7 7.5 6.2 7 7

4. Zabextra (3)
J: Arron Lynch (71kg)
T: Bob & Kane Post

4.5 4.8 4.4 4.4 4.85 4.4 4.6

5. My King’s Counsel (10)
J: Nathan Newton (69.5kg)
T: Ms K Durden

10 9 8.5 9.5 10.2 8.5 9

6. The Yachtsman (9)
J: Darryl Horner (Jnr) (68.5kg)
T: Ms J Baker


7. Arlington Valley (8)
J: Tom Ryan (65kg)
T: E V Musgrove

7.5 7.5 7.5 7.5 6.7 7.5 7.5

8. Patriot Missile (4)
J: Ms Megan Dunseath (65kg)
T: E V Musgrove

35 31 31 31 27 34 34

9. Can Get A Witness (2)
J: Adam Roustoby (65kg)
T: D P Dwyer

23 21 26 26 26.5 26 23

10. Zinferno (5)
J: Ross O’sullivan (65kg)
T: Anthony Cosgriff

31 26 31 31 24 31 29

202972

Race 3

Terang Landscaping Mdn (1200m)
2:15pm (AEDT)






Race 3

Terang Landscaping Mdn (1200m)
2:15pm (AEDT)

























1. Axelbatchfoley (6)
J: Liam Riordan (58kg)
T: John Mcardle

23 26 21 26 24 23 26

2. Cultural Icon (12)
J: Liam Riordan (58kg)
T: John Mcardle


3. Flying Artist (1)
J: Jack Hill (58kg)
T: M Price & M Kent Jnr

6.5 6 6 6 6 6 6

4. Mr Freeze (8)
J: Harry Grace (58kg)
T: J P Salanitri


5. Skinny Dip (10)
J: Ms Melissa Julius (58kg)
T: Daniel Bowman

11 11 11 11 10.6 11 11

6. Yaroomba (3)
J: Dean Yendall (58kg)
T: M Price & M Kent Jnr

17 15 15 14 12.6 17 16

7. Biceps (13)
J: Dean Yendall (56kg)
T: M J Williams

9.5 10 9 10 8.8 11 10

8. Charm And Disarm (4)
J: Declan Bates (56kg)
T: L Smith

3.9 4 4 4.4 4.25 3.9 4

9. Kashmere Star (2)
J: Liam Riordan (56kg)
T: John Mcardle


10. Moshkarr (7)
J: Neil Farley (56kg)
T: Andrew Bobbin

9 9 8.5 9.5 9 8.5 9

11. Perceptive (5)
J: Patrick Moloney (56kg)
T: M Price & M Kent Jnr

5 5 4.8 4.8 4.6 5 5

12. Perfect Legacy (11)
J: Michael Poy (56kg)
T: Archie Alexander

5 4.8 4.6 4.6 5 4.8 4.8

13. She’s Notorious (9)
J: Ms Rose Pearson (56kg)
T: C W Mcdonald

15 14 14 13 16.2 16 14

202972

Race 4

Greg Allan Farm Machinery Mdn (1000m)
2:50pm (AEDT)






Race 4

Greg Allan Farm Machinery Mdn (1000m)
2:50pm (AEDT)

























1. Jester Monty (9)
J: Ms Kate Walters (59.5kg)
T: Bob & Kane Post

151 126 101 101 121 126 126

2. Rich Bay (4)
J: Neil Farley (59.5kg)
T: P W Mckenna

13 14 13 14 14.2 13 14

3. Tom The Star (11)
J: Dean Yendall (59.5kg)
T: Matthew Cumani

4 4 3.9 4 3.8 3.9 4

4. Dempster (1)
J: Jack Hill (58kg)
T: L & T Corstens

10 9.5 9.5 10 10.2 9.5 10

5. Kentucky Lemonade (5)
J: Liam Riordan (58kg)
T: John Mcardle

31 31 31 31 25.5 31 29

6. Kingdom Fighter (3)
J: Arron Lynch (58kg)
T: Jack Laing

20 21 21 26 18.4 23 21

7. Maconni (6)
J: Ms Sheridan Clarke (57.5kg)
T: Henry Dwyer

3.4 3.4 3.2 3.2 3.45 3.4 3.4

8. Brazen Delight (2)
J: Ms Rose Pearson (56kg)
T: C W Mcdonald

21 20 19 21 21.5 19 20

9. Gossitino (10)
J: Patrick Moloney (56kg)
T: R Griffiths & M De Kock

12 11 11 12 10 11 11

10. Margaret’s Banter (7)
J: Ms Tianni Chapman (56kg)
T: Peter Gelagotis

4.6 4.5 4.4 4.4 4.65 4.4 4.6

11. Paper Dragon (8)
J: Declan Bates (56kg)
T: Henry Dwyer

7.5 8 8.5 9 7.8 8.5 8

202972

Race 5

Terang Co-Op (Bm58) (1850m)
3:25pm (AEDT)






Race 5

Terang Co-Op (Bm58) (1850m)
3:25pm (AEDT)

























1. Helmiton (7)
J: Liam Riordan (62.5kg)
T: M Ellerton & S Zahra

6 5.5 5.5 6 5 5.5 5.5

2. Valentine (9)
J: Ms Tianni Chapman (62.5kg)
T: V L Malady

18 17 17 17 18 17 17

3. Eclair Rhythm (1)
J: Michael Poy (62kg)
T: Dan O’sullivan

9 8 8 8.5 7.3 8 8.5

4. Mount Madeira (2)
J: Jack Hill (62kg)
T: Andrew Bobbin

4.2 4.4 4.2 4.2 4.65 4.6 4.4

5. Miss Tenthousand (8)
J: Jarrod Lorensini (61.5kg)
T: C Maher & D Eustace

4.8 4.8 4.6 5 4.55 4.6 4.8

6. Kenzee River (4)
J: Declan Bates (61kg)
T: Alan Hanrahan

8 7.5 7 8 8.1 7 7.5

7. Gunsablazin’ (6)
J: Neil Farley (60.5kg)
T: Brittany Raymond

7 7.5 7.5 7.5 7.6 7.5 7.5

8. Southfield (3)
J: Ms Tayla Childs (60kg)
T: Jamie Barry

13 12 12 12 13.2 12 12

9. Socialite Miss (5)
J: Dean Yendall (58.5kg)
T: Rebecca Winnell

8.5 9 8.5 8.5 8.9 8.5 8.5

10. All Or Nothin’ (10)
J: Patrick Moloney (57kg)
T: Dan O’sullivan

27 26 21 21 22 26 26

202972

Race 6

Dml Services Group (Bm64) (1400m)
4:05pm (AEDT)






Race 6

Dml Services Group (Bm64) (1400m)
4:05pm (AEDT)

























1. The Moors (9)
J: Ms Tayla Childs (62kg)
T: P A Haythorpe

21 21 26 26 20.5 23 23

2. Kazio (6)
J: Kevin Bohorun (61kg)
T: Aaron Purcell

7 7 7.5 8.5 8.5 7.5 7.5

3. The Stager (10)
J: Harry Grace (59.5kg)
T: Tom Dabernig

9.5 9.5 10 10 8.6 10 10

4. Hangyourhat (11)
J: Declan Bates (59kg)
T: P A Preusker

6.5 7 5 6 6.1 7.5 7

5. Magnetic Prince (5)
J: Liam Riordan (59kg)
T: Daniel Bowman

9.5 10 9.5 8.9 10 10

6. Nostradam Man (7)
J: Kyle Hocking (59kg)
T: G R Webb

9 9 10 10 10.2 10 9

7. Dance Of Thunder (8)
J: Ms Melissa Julius (58kg)
T: L Smith

5.5 6 5.5 6 6.1 5.5 6

8. Fabian’s Spirit (4)
J: Michael Poy (58kg)
T: D F Daffy

5.5 5.5 5.5 6 5.9 5.5 5.5

9. High Ferocity (3)
J: Neil Farley (58kg)
T: P A Preusker

9.5 9.5 10 9.5 9 10 10

10. Regal Bellarina (1)
J: Dean Yendall (56.5kg)
T: Matthew Cumani

8 8.5 8 8.5 7 7.5 8

11. Selfless (2)
J: Jack Hill (56.5kg)
T: M Price & M Kent Jnr

8.5 9 8.5 7.5 9.1 9 8.5

202972

Race 7

Bet 365 Protest Promise (Bm58) (1200m)
4:45pm (AEDT)






Race 7

Bet 365 Protest Promise (Bm58) (1200m)
4:45pm (AEDT)

























1. Eagle Spirit (1)
J: Ms Sheridan Clarke (65kg)
T: Craig Blackshaw

3.5 3.4 3.5 3.7 3.75 3.5 3.5

2. Sun Samurai (5)
J: Neil Farley (64kg)
T: Tammy Birnie

7 7 7 7 7.1 7 7

3. Sensational Reward (6)
J: Ms Hannah Edgley (63.5kg)
T: T & C Mcevoy

3.2 3.1 2.9 2.9 2.9 3 3.1

4. Burton Street (12)
J: Matthew Allen (62kg)
T: Patrick Keane


5. Mishika (7)
J: Jarrod Lorensini (61.5kg)
T: Luke Oliver

14 13 13 13 14.2 13 13

6. Fi Style (2)
J: Declan Bates (61kg)
T: Ms H White

10 10 11 11 11.2 11 10

7. American Flyer (9)
J: Jack Hill (60kg)
T: L & T Corstens

4.8 5 4.8 4.8 4.4 4.8 4.8

8. Let’s Atom (10)
J: Kevin Bohorun (59kg)
T: S R Fisher

26 26 26 26 26.5 26 26

9. Powerstone (4)
J: Arron Lynch (59kg)
T: Jack Laing

21 21 19 21 21.5 19 21

10. Amorem (3)
J: Dean Yendall (56kg)
T: Ms M Cunningham

23 21 19 21 17.6 19 21

11. Buddy For Nothing (8)
J: Michael Poy (54kg)
T: Stephen Field

91 91 101 101 69 101 91

12. Peg Leg Ben (11)
J: Harry Grace (54kg)
T: Jamie Barry

81 67 61 71 69 61 67

202972

Race 8

Mahogany Computer Service-Bm58 (1000m)
5:25pm (AEDT)






Race 8

Mahogany Computer Service-Bm58 (1000m)
5:25pm (AEDT)

























1. Cosmic Rhapsody (7)
J: Jarrod Lorensini (65.5kg)
T: Ms M Cunningham

12 11 11 13 10 11 12

2. Tydeus (14)
J: Ms Shanae O’meara (65kg)
T: L Smith

4.6 4.4 4.2 4.2 4.65 4.6 4.4

3. Terindah (2)
J: Matthew Allen (63.5kg)
T: Rhiannon Schiffer

23 20 20 20 23.5 21 21

4. Aminatu (6)
J: Ms Tianni Chapman (62kg)
T: T Rogers

3.6 3.7 3.6 3.6 3.75 3.7 3.7

5. More (15)
J: Patrick Moloney (62kg)
T: M Price & M Kent Jnr

11 12 9.5 11 9.6 10 11

6. Shallow (11)
J: Ms Melissa Julius (62kg)
T: M W Greig

46 34 34 31 47 41 34

7. Sunburnt (4)
J: Ms Hannah Edgley (62kg)
T: W P Cerchi

11 12 13 12 12.2 12 12

8. Maddilyn Rose (13)
J: Jack Hill (61kg)
T: Patrick Keane


9. Glenferrie Girl (10)
J: Harry Grace (60kg)
T: Adam Chambers

6.5 6.5 6 7 6.2 6 6.5

10. Halobel (12)
J: Dean Yendall (60kg)
T: Jamie Edwards

18 16 16 19 17.2 15 17

11. In The Sun (8)
J: Ms Tayla Childs (60kg)
T: Jamie Barry

19 21 19 21 18.8 19 20

12. Ivy Eff (9)
J: Declan Bates (60kg)
T: Ms S Ferchie

21 21 21 21 18 26 21

13. Isolating (1)
J: Michael Poy (59.5kg)
T: Rachael Cunningham

18 17 17 17 17.6 19 18

14. Ryboy (3)
J: Neil Farley (59kg)
T: R J Besanko

61 51 61 61 59 61 61

15. Sure Am Invincible (5)
J: Ms Sheridan Clarke (61.5kg)
T: John Mcardle

13 12 12 13 12 12 12

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *