Wagga Race Fields: Friday, May 6th

215634

Race 1

Toyota Forklifts Hcp (C3) (1000m)
12:35pm (AEDT)



Race 1

Toyota Forklifts Hcp (C3) (1000m)
12:35pm (AEDT)

1. Circularity (3)
J: Tommy Berry (60kg)
T: Richard & Will Freedman

5.5 5.5 5

2. Brothers Of Antrim (7)
J: Billy Owen (59kg)
T: Doug Gorrel

17 17 17.2

3. Zain’s Girl (5)
J: Tyler Schiller (59kg)
T: Mark Newnham

9.5 9.5 8.2

4. Calipari (12)
J: Michael Travers (58.5kg)
T: Wayne Slattery

34 34 36

5. Devine Miss (6)
J: Ms Alysha Collett (57kg)
T: N F Gardner

3.1 3.1 3.15

6. Maddison’s Missile (9)
J: Ms Molly Bourke (57kg)
T: Ms T Bateup

19 19 20

7. Harley Street (4)
J: Jack Martin (56.5kg)
T: Natalie Jarvis

12 12 12.2

8. London Gal (1)
J: Ms Amy Mclucas (56.5kg)
T: Scott Collings

6 6 5.8

9. Delightful Dream (8)
J: Quayde Krogh (56kg)
T: B Joseph & P & M Jones

18 18 19.2

10. Young Heart (2)
J: Brock Ryan (56kg)
T: R & L Price

17 17 14.4

11. Blushing Mary (11)
J: Ms Kayla Nisbet (55kg)
T: T P Donnelly

12 12 11.8

12. Our Baez (10)
J: Adrian Layt (55kg)
T: Pat Murphy

10 12 13.2

13. Fifty Carats (13)
J: Ms Winona Costin (55kg)
T: C Heywood

20 26 27.5

215634

Race 2

Wagga Rsl Club Country Mdn (1200m)
1:10pm (AEDT)



Race 2

Wagga Rsl Club Country Mdn (1200m)
1:10pm (AEDT)

1. Avvertimento (16)
J: Jackson Searle (59kg)
T: Anthony Warren

4.5 5 4.35

2. Brilliant Speed (3)
J: Tyler Schiller (59kg)
T: P Mcvicar

20 19 17.2

3. Cellar Champ (5)
J: Jay Ford (59kg)
T: G J Colvin

26 26 20.5

4. Greek Tycoon (6)
J: Robbie Dolan (59kg)
T: Mitchell Beer

4.8 4.6 5.1

5. Hot ‘N’ Handy (1)
J: Shaun Guymer (59kg)
T: D A Williams

151 101 91

6. Keynes Time (14)
J: Ms Kayla Nisbet (59kg)
T: G P Vella

41 41 32

7. Touchable Witness (13)
J: Billy Owen (59kg)
T: K P Weir

151 101 91

8. Turnaway (2)
J: Tommy Berry (59kg)
T: C Heywood

81 81 61

9. Dantain’s Magic (4)
J: Brock Ryan (57kg)
T: C Heywood

21 26 19

10. Ice On Fire (10)
J: Brendan Ward (57kg)
T: N J Olive

21 21 27.5

11. Lots Of Fiddees (11)
J: Jack Martin (57kg)
T: Ms D Scott

12. Summer Cloud (18)
J: Jeff Penza (57kg)
T: Scott Collings

151 101 91

13. White Foot (9)
J: Ms Winona Costin (57kg)
T: C Heywood

21 26 23.5

14. Smokin’ Cod (15)
J: Josh Richards (55kg)
T: S Spackman

3.2 3 3.35

15. Kappy’s Angel (8)
J: Nick Heywood (57kg)
T: G J Colvin

3.7 3.7 3.75

16. St Wolfgang (17)
J: Unknown (59kg)
T: G J Colvin

26 31 20.5

17. Driving Ambition (12)
J: Unknown (59kg)
T: G J Colvin

26 31 20.5

18. Neidr Dawn (7)
J: Unknown (59kg)
T: Matthew Dale

26 26 20.5

215634

Race 3

Gallagher Insurance Brokers-C1 (1200m)
1:50pm (AEDT)



Race 3

Gallagher Insurance Brokers-C1 (1200m)
1:50pm (AEDT)

1. Verbek (5)
J: Ms Jess Del Frari (62kg)
T: R & L Price

7 7 6.6

2. Onya Lional (19)
J: Nick Heywood (58.5kg)
T: G P Vella

7.5 7 7.5

3. Our Last Cash (11)
J: Brodie Loy (58.5kg)
T: Ms D Scott

3.8 3.5 3.4

4. Greaves (15)
J: Ms Jess Taylor (58kg)
T: Natalie Jarvis

17 17 17.4

5. Mil Ciento (9)
J: Unknown (56kg)
T: Joseph Ible

6. Mooshaka (2)
J: Jeff Penza (55.5kg)
T: N J Olive

11 11 10.2

7. Miss Kirribilli (16)
J: Tommy Berry (55kg)
T: T P Donnelly

4.4 4.4 4.65

8. Rosie’s Gift (13)
J: Tim Clark (55kg)
T: D A Williams

7 6.5 7

9. Stella Baia (1)
J: Ms Molly Bourke (55kg)
T: Doug Gorrel

26 26 27.5

10. Fleur De Rose (18)
J: Tyler Schiller (55kg)
T: Doug Gorrel

41 41 41

11. Dupride Star (8)
J: Brock Ryan (55kg)
T: G J Colvin

34 34 30

12. Cellbridge (17)
J: (55kg)
T: P G Murphy

13. Darn Shame (3)
J: Ms Teaghan Martin (55kg)
T: B Joseph & P & M Jones

71 71 61

14. Irish Dancer (7)
J: Ms Alysha Collett (55kg)
T: B Joseph & P & M Jones

31 31 29

15. Little Jeanie (10)
J: Ms Heidi Gillie (55kg)
T: R & L Price

41 41 33

16. Pretty Extreme (6)
J: Ms Kayla Nisbet (55kg)
T: K P Weir

21 21 23.5

17. Kinross (20)
J: Unknown (55kg)
T: Shane Bloomfield

34 31 31

18. Rubicon River (4)
J: Jackson Searle (55kg)
T: Anthony Warren

151 101 151

19. Clever Choice (12)
J: Quayde Krogh (55kg)
T: B Joseph & P & M Jones

71 71 61

20. Zoulon (14)
J: (55kg)
T: David O’Prey

215634

Race 4

Inglis Rural Property (Bm58) (1300m)
2:25pm (AEDT)



Race 4

Inglis Rural Property (Bm58) (1300m)
2:25pm (AEDT)

1. Bossdom (15)
J: Jack Martin (62kg)
T: Ms D Scott

2. River Mac (19)
J: Brock Ryan (62kg)
T: Paul Murray

6 5.5 5.1

3. Unique Prince (7)
J: Nick Heywood (62kg)
T: Matthew Dale

9.5 9.5 7.8

4. Budderoo Blitz (10)
J: Unknown (60.5kg)
T: Joseph Ible

5. Zarsnip (16)
J: Ms Hannah Williams (60.5kg)
T: G J Colvin

18 17 17.6

6. Gironde (11)
J: Jeff Penza (60kg)
T: G J Colvin

14 13 13.8

7. Kaipaki (3)
J: Ms Fiona Sandkuhl (60kg)
T: R T Waters

8 7 8.6

8. Merc (9)
J: Quayde Krogh (60kg)
T: B Joseph & P & M Jones

20 19 18.8

9. Son Of Bielski (17)
J: Tim Clark (60kg)
T: S V Brown

7.5 7 7

10. Revellers (13)
J: Tom Sherry (59.5kg)
T: T P Donnelly

21 20 19.8

11. Vaaroom (8)
J: Brodie Loy (59.5kg)
T: K R Dryden

3.3 3.3 3.15

12. Ambari (1)
J: Shaun Guymer (59kg)
T: Tash Burleigh

26 26 22.5

13. Nats Enough (5)
J: Billy Owen (59kg)
T: W G Carroll

15 14 17.2

14. Willybeafactor (6)
J: Richard Bensley (59kg)
T: G Dimitropoulos

21 20 23

15. Aftershock (20)
J: (57.5kg)
T: B Joseph & P & M Jones

16. Harderthantherest (14)
J: Unknown (56.5kg)
T: K R Dryden

17. Keep It Down (18)
J: Brendan Ward (56kg)
T: N F Gardner

31 31 29

18. Anazone (12)
J: Unknown (55.5kg)
T: G P Vella

19. Belleistic Lad (4)
J: Robbie Dolan (57kg)
T: B Joseph & P & M Jones

21 21 23

20. Georgian Court (2)
J: Ms Molly Bourke (55kg)
T: Doug Gorrel

18 17 20.5

215634

Race 5

Jrc Electrical Services (Bm74) (1600m)
3:05pm (AEDT)



Race 5

Jrc Electrical Services (Bm74) (1600m)
3:05pm (AEDT)

1. Jalmari (1)
J: Tommy Berry (62.5kg)
T: D A Williams

6.5 6.5 6.6

2. Readily Availabull (9)
J: Robbie Dolan (59kg)
T: J G Sargent

20 19 18.4

3. Sea Treasures (14)
J: Ms Alysha Collett (58.5kg)
T: Bjorn Baker

9 9.5 8.2

4. Publicist (15)
J: Tim Clark (58kg)
T: G Waterhouse & A Bott

4.8 4.8 4.85

5. This’llbetheone (2)
J: Reece Jones (57.5kg)
T: J A O’shea

8.5 9.5 7.8

6. Manderboss (6)
J: Quayde Krogh (57kg)
T: B Joseph & P & M Jones

6 5.5 6.1

7. Sherwood’s One (4)
J: Adrian Layt (55kg)
T: K J Parker

15 14 14.2

8. Brazen Impact (7)
J: Jeff Penza (55kg)
T: D A Williams

16 17 16.6

9. Loose Love (13)
J: Jay Ford (55kg)
T: Todd Smart

12 12 12.2

10. El Lago (8)
J: Brock Ryan (55kg)
T: Paul Murray

12 11 13.2

11. Calmer Karma (3)
J: Brodie Loy (55kg)
T: B K Cross

8.5 8.5 7.8

12. Vanilli (5)
J: (55kg)
T: Tony Newing

13. Gravy Train Magpie (11)
J: Ms Jess Taylor (55kg)
T: G P Vella

34 34 36

14. My Girona (12)
J: Unknown (55kg)
T: N J Osborne

26 26 27.5

15. Diamond Carat (10)
J: Michael Travers (55kg)
T: Michael Travers

126 101 131

215634

Race 6

Byrne Trailers 2022 (Bm66) (1400m)
3:40pm (AEDT)



Race 6

Byrne Trailers 2022 (Bm66) (1400m)
3:40pm (AEDT)

1. Milamoo (14)
J: Ms Teaghan Martin (63kg)
T: Mick Miladinovic

19 18 20.5

2. Too Much Lippy (4)
J: Jay Ford (62.5kg)
T: G Ryan & S Alexiou

5.5 5.5 5.6

3. Fourmadec (10)
J: Ms Hannah Williams (62kg)
T: Matthew Dale

4 4 4.25

4. Musume (5)
J: Shaun Guymer (61.5kg)
T: Ms L Dean

34 34 27.5

5. Crucial Witness (13)
J: Tommy Berry (60.5kg)
T: G P Vella

12 11 10.2

6. Zelady Luck (1)
J: Tim Clark (60.5kg)
T: G Waterhouse & A Bott

5.5 6 5

7. Eberlee (8)
J: Brock Ryan (59.5kg)
T: Ms T Bateup

15 15 16.2

8. Stand Your Ground (9)
J: Ms Molly Bourke (59.5kg)
T: N F Gardner

10 9 11.2

9. Freaky Freckles (19)
J: Ms Jess Taylor (59kg)
T: Ms T Bateup

41 41 32

10. Sumdeel (7)
J: Nick Heywood (59kg)
T: W G Carroll

11 11 10.4

11. Yulong Monoceros (16)
J: Brodie Loy (59kg)
T: Jay Hopkins

41 41 37

12. Carnival Miss (18)
J: Jeff Penza (57.5kg)
T: G J Colvin

19 19 16

13. Ella Amelia (15)
J: Unknown (56.5kg)
T: K R Dryden

14. In My Wallet (3)
J: Ms Alysha Collett (56.5kg)
T: B Joseph & P & M Jones

41 41 43

15. Mathrin (6)
J: Michael Travers (56kg)
T: Michael Travers

26 31 23.5

16. Sestina (17)
J: Tyler Schiller (56kg)
T: Doug Gorrel

61 61 61

17. Aftershock (2)
J: Quayde Krogh (55.5kg)
T: B Joseph & P & M Jones

15 14 15.2

18. Irish Dancer (12)
J: Unknown (55kg)
T: B Joseph & P & M Jones

26 26 27.5

19. Cracking Dawn (11)
J: Unknown (55kg)
T: Martin Stein

67 67 69

215634

Race 7

D & S Taber Electr. Wagga Cup (2000m)
4:20pm (AEDT)



Race 7

D & S Taber Electr. Wagga Cup (2000m)
4:20pm (AEDT)

1. Warning (16)
J: Unknown (60.5kg)
T: A & S Freedman

2. Numerian (1)
J: Tommy Berry (60kg)
T: Annabel Neasham

10 11 9.8

3. Spirit Ridge (11)
J: Tom Sherry (59kg)
T: Mark Newnham

9.5 9.5 8.4

4. Brutality (8)
J: Regan Bayliss (57.5kg)
T: Joseph Pride

9.5 9.5 8.5

5. Pancho (15)
J: (54kg)
T: Chris Waller

6. Esti Feny (9)
J: Ashley Morgan (54kg)
T: Matthew Smith

12 12 10.8

7. Irish Sequel (7)
J: Grant Buckley (54kg)
T: C J Waller

8.5 8.5 8.6

8. Five Kingdom (6)
J: Josh Richards (54kg)
T: Matthew Dale

9 9.5 9.6

9. Aleas (3)
J: Chad Schofield (54kg)
T: C J Waller

5.5 5 5.6

10. Ain’tnodeeldun (12)
J: Tim Clark (54kg)
T: A & S Freedman

3.6 3.6 3.65

11. Reggiewood (2)
J: Jay Ford (54kg)
T: G Ryan & S Alexiou

10 9.5 10.2

12. Dream Runner (10)
J: Tyler Schiller (54kg)
T: K R Dryden

61 71 55

13. Roman (13)
J: Quayde Krogh (54kg)
T: B Joseph & P & M Jones

51 51 53

14. This Skilled Cat (5)
J: Brendan Ward (54kg)
T: D J O’prey

81 101 101

15. Gunga Din (4)
J: Ms Alysha Collett (54kg)
T: K R Dryden

16. Dolphina (14)
J: Ms K Nisbet (54kg)
T: T P Donnelly

215634

Race 8

Walsh & Blair Country (Bm74) (1200m)
4:55pm (AEDT)



Race 8

Walsh & Blair Country (Bm74) (1200m)
4:55pm (AEDT)

1. Blitzar (18)
J: Ms Fiona Sandkuhl (62.5kg)
T: C Heywood

13 12 13.2

2. Forever Newyork (13)
J: Jackson Searle (62.5kg)
T: G J Colvin

15 14 16.2

3. Kitzbuhel (14)
J: Ms Kayla Nisbet (62.5kg)
T: T P Donnelly

13 13 13.2

4. Kurocaine (17)
J: Hannah Williams (62kg)
T: Gary Colvin

5. Halo Warrior (16)
J: Nick Heywood (61.5kg)
T: Ms D Scott

15 14 12.8

6. Blue Missile (1)
J: Ms Jess Taylor (61kg)
T: Michelle Ritchie

26 26 20.5

7. Fangela (3)
J: Ms Molly Bourke (60.5kg)
T: K R Dryden

5.5 5.5 6.1

8. Distillate (20)
J: Zac Wadick (60kg)
T: Matthew Dale

3.5 3.2 3.25

9. Gusonic (7)
J: Tim Clark (59kg)
T: Ms D Scott

6.5 7 5.3

10. Wichita Warrior (2)
J: Ms Alysha Collett (59kg)
T: K R Dryden

41 31 32

11. Sizzleonthebridge (5)
J: Tommy Berry (58.5kg)
T: R T Waters

34 34 36

12. Hard Core (4)
J: Robbie Dolan (58kg)
T: J M Cleary

13. Hezredhot (10)
J: Jeff Penza (57.5kg)
T: G G Kirkup

81 71 71

14. Gorush Lightning (19)
J: Ms Jess Del Frari (57kg)
T: Michael Gatty

34 31 35

15. La Sante (15)
J: Jack Martin (57kg)
T: Ms D Scott

11 11 12.2

16. Miss Ostend (12)
J: Brock Ryan (55.5kg)
T: N F Gardner

17. Important Product (11)
J: Brodie Loy (56.5kg)
T: Kurt Goldman

9.5 9 9.7

18. High Dude (9)
J: Unknown (56kg)
T: G P Vella

19. Zelago (8)
J: Quayde Krogh (55.5kg)
T: B Joseph & P & M Jones

81 71 67

20. Smiler Marshall (6)
J: Unknown (55kg)
T: R P Wellington

19 18 17.8

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.