Wagga Race Fields: Saturday, February 19th

209805

Race 1

Riverina Concretors Mdn (1000m)
1:20pm (AEDT)



Race 1

Riverina Concretors Mdn (1000m)
1:20pm (AEDT)

1. Big Time Charlie (2)
J: Jack Martin (57kg)
T: Luke Pepper

8.5 8.5 9.1

2. Call Me Dude (13)
J: Richard Bensley (57kg)
T: George Dimitropoulos

26 26 25

3. Deepmind (6)
J: Nick Heywood (57kg)
T: Matthew Dale

3.6 3.5 3.6

4. Keynes Time (8)
J: Ms K Nisbet (57kg)
T: Gratz Vella

17 17 16.2

5. Rain Boy (14)
J: Billy Owen (57kg)
T: David Fraser

81 81 71

6. Theclan (3)
J: Matthew Cahill (57kg)
T: Peter Clancy

201 151 141

7. Diamond Carat (15)
J: Michael Travers (55kg)
T: Michael Travers

7 7 7.6

8. Fighting Lass (5)
J: Simon Miller (55kg)
T: Joseph Ible

18 18 15

9. I Am Spirited (9)
J: Winona Costin (55kg)
T: Neil Osborne

7.5 7.5 7.8

10. Leisure Games (4)
J: Jason Lyon (55kg)
T: Vincent Nolen

41 41 33

11. Lots Of Fiddees (12)
J: Louise Day (55kg)
T: Donna Scott

6 6 5.9

12. One For Anna (11)
J: (55kg)
T: Paul Murray

126 101 93

13. Patrika Mist (1)
J: Ms N Burrells (55kg)
T: Joseph Ible

6 6 6.6

14. Pretty Panda (10)
J: Amy Mc Lucas (55kg)
T: Russell Osborne

11 11 9.5

15. Bold Offa (7)
J: Damon Budler (57kg)
T: Allan Mcrae

26 26 21

209805

Race 2

Navigate Advisors T Patton Cup (1800m)
1:55pm (AEDT)



Race 2

Navigate Advisors T Patton Cup (1800m)
1:55pm (AEDT)

1. She’s All In (8)
J: Winona Costin (59kg)
T: B Joseph & P & M Jones

3 3.1 3.15

2. Roman (7)
J: Matthew Cahill (55.5kg)
T: B Joseph & P & M Jones

4.8 4.8 4.65

3. Gwennybegg (3)
J: Molly Bourke (55kg)
T: Georgie Boucher

6 6 6.1

4. Think More (2)
J: Simon Miller (55kg)
T: Scott Mcintosh

4.8 4.8 4.85

5. Sharlie (6)
J: Louise Day (55kg)
T: Donna Scott

8.5 9 8.5

6. Regal Toff (5)
J: Adrian Layt (55kg)
T: Paul Niceforo

14 14 12.2

7. Street Cred (1)
J: Amy Mc Lucas (55kg)
T: Mick J Smith

6 6 5.4

8. Estaverdi (4)
J: Brett Fliedner (55kg)
T: Michael Travers

126 101 111

209805

Race 3

Riverina Volkswagon Hcp (C3) (1000m)
2:30pm (AEDT)



Race 3

Riverina Volkswagon Hcp (C3) (1000m)
2:30pm (AEDT)

1. Deep Space (2)
J: Fiona Sandkuhl (58kg)
T: Kym Davison

4.4 4.2 4.3

2. Oh No Mikki (3)
J: Billy Owen (58kg)
T: Keith Dryden

4 4.2 4.25

3. Magnetic (5)
J: Matthew Cahill (57.5kg)
T: Leon & Troy Corstens

3.1 3 2.8

4. Smuggler’s Run (6)
J: Ms K Nisbet (57.5kg)
T: R Weston & J Nisbet

7.5 7.5 7.4

5. Wilkshire (1)
J: Ms R Freeman-Key (57.5kg)
T: Anthony Mountney

11 12 11.4

6. Our Baez (4)
J: Amy Mc Lucas (55kg)
T: Chris Heywood

6 6.5 5.7

7. Eastern Breeze (8)
J: Hannah Williams (55kg)
T: Peter Clancy

41 41 43

8. Pretty Extreme (7)
J: Winona Costin (55kg)
T: Kerry Weir

19 19 19.2

9. Eillod (9)
J: Molly Bourke (55kg)
T: Russell Steiner

126 101 121

209805

Race 4

M. M. Adelaide Yearlings Mdn (1200m)
3:10pm (AEDT)



Race 4

M. M. Adelaide Yearlings Mdn (1200m)
3:10pm (AEDT)

1. Honour The Legend (3)
J: Nick Souquet (59kg)
T: Mitchell Beer

18 18 17.2

2. Luck Of Pluck (14)
J: Kacie Adams (59kg)
T: Rex Cole

151 101 161

3. Onya Lional (2)
J: Ms K Nisbet (59kg)
T: Gratz Vella

9 8.5 8.6

4. Our Last Cash (15)
J: (59kg)
T: Donna Scott

5. Boxing Day (5)
J: J Mallyon (58.5kg)
T: Geoff Duryea

31 31 30

6. Hello Jack (6)
J: Matthew Cahill (58.5kg)
T: Scott Collings

3.2 3.3 3.3

7. Merry Beach (1)
J: Nick Heywood (58.5kg)
T: Matthew Dale

7 7.5 6

8. Alert As (13)
J: Amy Mc Lucas (57kg)
T: Chris Heywood

31 31 32

9. Cool Manners (4)
J: Simon Miller (57kg)
T: J D Whitelaw

41 34 34

10. Decision At Dawn (7)
J: Michael Travers (57kg)
T: Doug Vickers

71 67 73

11. Anchorage (12)
J: Billy Owen (56.5kg)
T: Matthew Dale

3.9 3.9 3.8

12. Cambridge Rules (11)
J: Winona Costin (56.5kg)
T: Neil Osborne

126 101 87

13. La Mia Via (10)
J: Damon Budler (56.5kg)
T: Keith Dryden

5 5 4.85

14. Penny Stocks (16)
J: (56.5kg)
T: Mitchell Beer

16 15 14

15. Bobcat Bear (8)
J: Ms N Burrells (59kg)
T: Rex Cole

151 101 161

16. Stay At Home (9)
J: (59kg)
T: Phillip Sweeney

61 61 63

209805

Race 5

Jrc Electrical Services (Bm58) (1400m)
3:50pm (AEDT)



Race 5

Jrc Electrical Services (Bm58) (1400m)
3:50pm (AEDT)

1. Isola Sacra (10)
J: Fiona Sandkuhl (61.5kg)
T: Mitchell Beer

3.7 3.4 3.85

2. Dunvegan (8)
J: Simon Miller (60kg)
T: David O’Prey

11 11 10

3. Whenitrainsitpours (2)
J: Hannah Williams (60kg)
T: T P Donnelly

4.2 4.4 4.45

4. Willybeafactor (6)
J: Winona Costin (59.5kg)
T: George Dimitropoulos

17 17 15.6

5. Zarsnip (12)
J: Adrian Layt (58.5kg)
T: Gary Colvin

51 51 41

6. Dolphina (5)
J: J Mallyon (57.5kg)
T: T P Donnelly

17 17 17.2

7. Loose Love (3)
J: Matthew Cahill (57.5kg)
T: Todd Smart

9.5 9 10

8. Delivered (1)
J: Amy Mc Lucas (57kg)
T: Chris Heywood

61 61 47

9. Royal Gun Salute (7)
J: Jack Martin (57kg)
T: Andrew Dale

19 21 20

10. Bonvalante (13)
J: Molly Bourke (56.5kg)
T: Gary Colvin

12 12 10.6

11. Diamond Star (9)
J: Billy Owen (56.5kg)
T: Keith Dryden

4.6 4.8 4.5

12. Zoulon (11)
J: Louise Day (55.5kg)
T: David O’Prey

18 19 16

13. Spirit Of Freedom (4)
J: Ms K Nisbet (55kg)
T: Donna Scott

61 61 47

209805

Race 6

Iron Jack Showcase Mdn Hcp (1400m)
4:30pm (AEDT)



Race 6

Iron Jack Showcase Mdn Hcp (1400m)
4:30pm (AEDT)

1. I Am Mighty (9)
J: (59kg)
T: Joseph Ible

5.5 6 5.2

2. Testing The Cugat (12)
J: Nick Souquet (59kg)
T: Heath Maclean

126 101 93

3. Fille Cheesesteak (3)
J: Richard Bensley (58.5kg)
T: P G Murphy

10 13 12.4

4. Oahu Gaze (7)
J: Jack Martin (58.5kg)
T: Gratz Vella

6.5 7 6.7

5. Salute Again (6)
J: Billy Owen (58.5kg)
T: Wayne Carroll

8.5 8.5 9.1

6. Kaurava (8)
J: Nick Heywood (58kg)
T: Craig Weeding

6 5.5 6.5

7. Side Show Bob (15)
J: Jason Lyon (58kg)
T: Graham Byatt

101 101 111

8. The Pink Fox (17)
J: Hannah Williams (57.5kg)
T: T P Donnelly

26 31 32

9. Bring A Dame (5)
J: Louise Day (57kg)
T: David O’Prey

26 31 21.5

10. Geminids (14)
J: J Mallyon (57kg)
T: Norm Gardner

11 11 11

11. Legal Award (10)
J: Winona Costin (57kg)
T: Donna Scott

6 6 5.3

12. Classy Gal (11)
J: Adrian Layt (56.5kg)
T: Paul Murray

8 8.5 7

13. Perfect Sun (2)
J: Amy Mc Lucas (56.5kg)
T: Chris Heywood

15 15 15.2

14. Sham (13)
J: Ms K Nisbet (56.5kg)
T: T P Donnelly

16 17 17.6

15. Express Cash (1)
J: Teighan Worsnop (56.5kg)
T: D J Perryman

51 41 53

16. Majestic Lilly (16)
J: Ms N Burrells (56.5kg)
T: Andrew Sheahan

61 61 69

17. Ready Fora Moet (4)
J: Matthew Cahill (56.5kg)
T: Neil Osborne

61 61 43

209805

Race 7

M. M. Gold Coast March (Bm58) (1200m)
5:10pm (AEDT)



Race 7

M. M. Gold Coast March (Bm58) (1200m)
5:10pm (AEDT)

1. Emma’s Gift (5)
J: Molly Bourke (61.5kg)
T: Keith Dryden

3.8 3.9 3.95

2. Gironde (2)
J: Nick Heywood (60.5kg)
T: Gary Colvin

9.5 10 9.3

3. Stand Your Ground (10)
J: Madison Waters (60kg)
T: Norm Gardner

17 17 17.2

4. Annual (14)
J: Billy Owen (59.5kg)
T: Mike Petrovic

7 7 7.1

5. Canzonet (11)
J: Ms R Freeman-Key (59.5kg)
T: Anthony Mountney

26 26 19.4

6. Classic Fastnet (3)
J: Ms K Nisbet (59.5kg)
T: Geoff Connell

26 26 21

7. Certain Shaft (7)
J: Matthew Cahill (58.5kg)
T: Peter J Morgan

7.5 8.5 7.1

8. Fifty Carats (13)
J: (58.5kg)
T: Chris Heywood

6.5 6 7.1

9. Landmine (4)
J: Amy Mc Lucas (58.5kg)
T: Chris Heywood

19 19 16.2

10. Magic Merv (12)
J: (58kg)
T: Kevin Hanley

34 34 30

11. Carnival Miss (9)
J: Adrian Layt (57.5kg)
T: Gary Colvin

20 21 19

12. My Solaki (6)
J: Damon Budler (57.5kg)
T: George Dimitropoulos

13 13 11.2

13. Blessed Award (8)
J: Michael Travers (57kg)
T: Michael Travers

16 16 14.6

14. French Factor (1)
J: Ms N Burrells (56kg)
T: Andrew Sheahan

18 17 19.2

15. Kinross (15)
J: Simon Miller (55kg)
T: Shane Bloomfield

21 21 22

209805

Race 8

Newhaven Park Ctry Cships-C5 (1400m)
5:45pm (AEDT)



Race 8

Newhaven Park Ctry Cships-C5 (1400m)
5:45pm (AEDT)

1. Mnementh (11)
J: Nick Souquet (59kg)
T: Mitchell Beer

12 15 14

2. Halo Warrior (12)
J: Matthew Cahill (59kg)
T: Donna Scott

8.5 7.5 7.4

3. Oamanikka (7)
J: Winona Costin (59kg)
T: Donna Scott

10 11 10

4. Mr Moppett (6)
J: Ms K Nisbet (59kg)
T: Phillip Sweeney

26 26 24

5. Power Me Up (13)
J: Jason Lyon (59kg)
T: Mitchell Beer

26 26 26.5

6. Another One (9)
J: Nick Heywood (57.5kg)
T: Gary Colvin

3.6 3.5 3.75

7. Blitzar (8)
J: Amy Mc Lucas (57.5kg)
T: Chris Heywood

8 8.5 7.9

8. Swagger (14)
J: J Mallyon (57.5kg)
T: Mitchell Beer

16 16 15.4

9. Tap ‘N’ Run (2)
J: Jack Martin (56kg)
T: Ron Stubbs

6.5 6 6.8

10. Gusonic (15)
J: Louise Day (56kg)
T: Donna Scott

15 15 12.6

11. Scarlet Prince (17)
J: Simon Miller (56kg)
T: Mitchell Beer

15 16 16

12. Hardware Lane (1)
J: (56kg)
T: Mitchell Beer

13. Nic’s Hero (10)
J: Adrian Layt (56kg)
T: Gary Colvin

41 51 32

14. Albert The Cat (5)
J: Billy Owen (56kg)
T: Geoff Duryea

26 26 24.5

15. Tullaghan (4)
J: Fiona Sandkuhl (56kg)
T: Mitchell Beer

51 51 41

16. Snowbella (16)
J: Richard Bensley (55.5kg)
T: Mitchell Beer

21 20 23

17. Fifty Carats (3)
J: Casey-Mae Waddell (54kg)
T: Chris Heywood

41 41 36

Author: administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.